Hızlı Kilo Verme Yolları

Hızlı Kilo Verme YollarıRamazan ayını bitirip Ramazan Bayramı sevinciyle yaşadığımız bu günlerde, dikkat etmemiz gereken şeylerde birisi de sağlıklı beslenmek olmalıdır. Bilindiği üzere bayramlar sevdiklerle bir araya gelinen, bol bol zengin sofralar eşliğinde muhabbet edilip, tatlılar eşliğinde keyiflenilen zaman dilimleridir. Bu bayram sevinci dikkat edilmezse sağlığınız açısından zararlı sonuçlar doğurabilir. Ramazan ayının etkisiyle birlikte değişen metabolizmanız, Ramazan bayramında eğer dikkat etmezseniz kiloya dönüşecektir. Bunun yanı sıra değişen metabolizmanız Ramazan ayı boyunca size kilo aldırmış olabilir. Bu nedenle oruç tutulan süre zarfında alınan kiloları en hızlı şekilde vermek isteyebilirsiniz. Bugünkü yazımızda hızlı kilo verme yolları ndan bahsederek sizi amacınıza en kısa sürede götürmeyi istiyoruz.

Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

  • Ramazanda ve bayramda alınan kiloları verebilmek için en önce yapmanız gereken şey kararlı olmaktır. Kilo aldığınız zaman değişen şey sadece tartıda gördüğünüz sayı değildir. Artan kilo ile birlikte metabolizmanız değişir, bu metabolizma değişikliği kiloyla birlikte gelen gizli hastalıkların oluşmasına neden olabilir.  Şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, tansiyon gibi rahatsızlıklar sizi sağlığınızdan ederek yaşam kalitenizin ciddi anlamda düşmesine neden olur.
  • Bir anda şok diyetler yapmaya kalkışmayın. Tüm gün aç kalmaya alışan metabolizmanız yavaşlamıştır ve bununla birlikte siz şok diyetler uygulamaya kalktığınızda metabolizmanız iyice zarar görecek ve gün içerisinde halsiz ve yorgun hissedeceksiniz. Bu nedenle şok diyetler yapmak yerine sağlıklı beslenmek hem sağlığınızı hem de vücudunuzu koruyacaktır.
  • Gün içerisinde çok halsiz hissetmeye başladıysanız ya da genel olarak halsizlik ve yorgunluk hissi içerisindeyseniz abur cubur ve fast food gıdaları azaltmanızda hatta bırakmanızda büyük fayda var. Yediğiniz hazır gıdalar ruh halinizi etkileyerek gün içerisinde sık duygu değişimleri yaşatır. Bu da sizde daha çok yemek yeme isteği uyandırır. Bu da haliyle kilo almanıza neden olur.
  • Hızlı kilo verme yolları ndan biri düzenli beslenmedir. Özellikle bayram sofralarında kızartmalar yerine haşlama, buğulama, ızgara yiyecekler pişirmek/ tercih etmek metabolizmanızı düzenleme konusunda önemli bir adım olacaktır.
  • Kilo verirken yapılan yanlışlardan biri yağı tamamen kesmektir. Halbuki tüm organlarınızın yağa ihtiyacı vardır. Yağı kestiğiniz anda vücudunuz önlem durumuna geçip metabolizmanızı yavaşlatarak yağı korumaya çalışacaktır. Bunun yerine sağlıklı yağlar tercih etmek kilo vermede önemli bir adım olacaktır. Zeytinyağı, tereyağı gibi yağları abartmadan yemeklerde kullanmak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra günlük 1 avuçtan fazla olmamak üzere tüketeceğiniz badem, ceviz, fındık, antep fıstığı gibi kuru yemişlerden alacağınız yağla vücudunuzun korunmasında yardımcı olacaktır.
  • Metabolizma hızını artırmak için gün içerisinde bol miktarda su için. Su hem toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlayacak hem de organlarınızın çalışmasına yardımcı olacaktır. Canınız yemek yemek istediğinizde ilk olarak bir bardak su içmeye çalışın. Yemek yemek ve su içme isteği birbirine benzeyen isteklerdir. Su içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde daha hızlı kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.
  • Her ne kadar sağlıklı beslenmek önemli olsa da hızlı kilo verme yolları nda atlanmaması gereken bir madde de spor yapmaktır. Haftada 3 4 gün kendinizi zorlamadan yapacağınız spor hem ramazanda alınan kiloları vermenize yardımcı olacak hem de daha dinç ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda yapacağınız egzersiz vücudunuzu şekle sokacağından kilo verme sonrası sarkmalar yaşamayacaksınız. Spor deyince illa ki salon sporları aklınıza gelmesin. Yüzme, yürüyüş, dans, tenis, voleybol, koşma gibi sporları yaparak hem kilo verebilir hem de hoş zaman geçirip günün stresini atabilirsiniz.

Ramazan Bayramı’nı sevdiklerinizle birlikte keyifle geçirmeniz dileğiyle 🙂 İyi bayramlar!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir