Hükümdarlar Astrolojisi

Hükümdarlar astrolojisi nedir? Hükümdarlar, kahinlerden ve müneccimlerden nasıl faydalanmışlardır? Hükümdarlar astrolojisi hakkında her şey Hatun Güncesi'nde!

Hükümdarlar astrolojisi nedir? Hükümdarlar, kahinlerden ve müneccimlerden nasıl faydalanmışlardır? Hükümdarlar astrolojisi hakkında her şey Hatun Güncesi’nde!

Tarihin başlangıcından beri devletleri yöneten kişiler, devletlerinin ve toplumlarının geleceği hakkında araştırmalar yaptırmıştır. Babil kralı Nabukednazar’dan, Osmanlı padişahlarına kadar birçok hükümdar, padişah ve yönetici; gelecek hakkında bilgi almak için çaba sarf etmiştir. Bu çabanın asıl sebebi, toplumlarının yok olup gitmesini engelleme isteği olsa da; gelecek hakkında bilgi edinerek kötü olaylara karşı tedbir almaya da çalışmışlardır. Bu doğrultuda yıldız haritaları ve yıldız fallarına bakanlardan, sarayda karınca besleyenlere kadar; birçok kehanet yöntemine başvurulmuştur.

Örneğin, Osmanlı padişahlarından sarayında karınca ve akrep sürüleri besleyenler vardır. Bunun sebebi, yaşanabilecek doğal afetlere karşı ön savunma yapabilmektir. Bilindiği gibi, hayvanlar doğal olayları önceden hissederek kaçmaya çalışırlar. Elbette sadece karınca sürüleri değil, müneccimbaşılar da padişahların önemli yardımcılarındandır. Zaten hükümdarlar astrolojisi kavramının oluşmasında da yıldız fallarını ve haritalarını inceleyen kahinler bulunmaktadır.

Hükümdarlar astrolojisi, kadim zamanlardan beri devleti yönetenlerin kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemler, ilgili coğrafyanın yıldız haritalarının takibine dayanır. Hükümdarlar, yıldız haritalarını okuyan kahinlerden bilgi alır ve buna göre karar vermeye çalışırlar. Günümüzde de yaygın bir kullanıma sahiptir hükümdarlar astrolojisi. Fakat, pek bilinmemektedir bu kullanım. Çünkü, bunun açıklanması yöneticilerin prestij kaybedebileceği ihtimalini akıllara getirmektedir.

Günümüze en yakın zamanda hükümdarlar astrolojisini kullanan, Adolf Hitler olmuştur. Adolf Hitler’in, bu konuda çalışma yapan astrologlarla sık sık görüştüğü bilinmektedir. Fakat astrologların büyük bir yıkım öngördüğü Berlin’i terk etmemiş ve yenilgi Hitler için kaçınılmaz olmuştur. Elbette, bunların tamamı rivayet halinde olsa da; tarihin değiştirilemez akışını bilen kahinlerin varlığı da bir o kadar kesindir. Tabi ki bu tip rivayetler ve anlatılara inanıp inanmamak herkesin kendi tercihidir. Ancak bazı kesin bilgilere, Nabukednazar’ın kahinlerine, Osmanlı’nın müneccimbaşılarına, Orta Asya Türkleri’ndeki kam analara; inanmamak tarihi inkar olacaktır. Zaten bu tarihi kanıtlar, hükümdarlar astrolojisi kavramının temelinde yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. merzifon dedi ki:

    gerçekten hükümdarlar astrolojisi sizce bu kadar etkili mi insanlar veülkeler üzerinde? ben hiç sanmıyorum da. yani çok saçma bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir