İlişkinizi Yıpratmayın!

İlişkileri yıpratan detaylar, ilişkiyi yıpratmaktan kaçınma yolları ve ilişkiye zarar verecek unsurlar hakkında her şey Hatun Güncesi'nde.

İlişkileri yıpratan detaylar, ilişkiyi yıpratmaktan kaçınma yolları ve ilişkiye zarar verecek unsurlar hakkında her şey Hatun Güncesi’nde.

Bir kadından ya da bir adamdan, önce hoşlanırsınız. Sonra sevmeye başladığınızı fark edersiniz. Sonra bir bakmışsınız, o yanınızda olmadan yaptığınız her şey gözünüzde eksik kalıyor. Sonra bir daha bakmışsınız, sevgili olmuşsunuz… E artık kaybetmemek lazım, sevdaya düşmek bu devirde kolay iş değil. Peki ilişki güzel giderken, ayrılığa gidecek yolu nasıl örüyoruz? Ne yapıyoruz da ilişkilerimiz yıpranıyor, bozuluyor? İlişkilerinizi yıpratan, sevginizi azaltan ve sonu ayrılığa uzanan detaylardan sizin için bir liste yaptık… Bu listede yer alan ilişkiyi yıpratan detaylara dikkat ederek ilişkinizi yıpratmaktan kaçınabilirsiniz.

 1. Saygısızlık
  Bir ilişkide, her iki insan da birbirine karşı saygılı olmak zorundadır. Özellikle, kişisel sınırların ihlali anlamına gelebilecek kadar ileri gidilen durumlar; pek çok zaman saygısızlık olarak görülmekte ve ilişkiyi yıpratan detaylardan biri olmaktadır. Bu nedenle, bilhassa kavga zamanlarında eşinizin/sevgilinizin kendine olan özsaygısını yitirmesine neden olabilecek davranışlardan kaçının.
 2. Kibir
  İnsanoğlunun belki de en tuhaf yanı, kibir… Kibir, bir ilişkiyi yıpratan detayların belki de en ağırı. Çünkü, farkında olmadan sergileyeceğiniz kibir, bir süre sonra karşınızdaki kişinin sizden soğumasına neden olacak. “Her şeyi ben bilirim.” tavırları, hor görmeler… Kaçınmanız gereken noktalar!
 3. Bakımsızlık
  Bir ilişkinin cicim aylarında, her iki tarafta kendine azami özeni gösterir. Fakat aradan zaman geçtikçe, pespaye haller ortaya çıkmaya başlar. Bu da haliyle ilişkiyi yıpratır. Çünkü bu durum, karşınızdakini artık önemsememeye başladığınızı gösterebilir. Bu nedenle, ilk gün nasıldıysanız; ilişkinin ileri evrelerinde de öyle devam etmelisiniz.
 4. Fırsatçılık
  Fırsatçılık, her zaman ilişkiyi yıpratacak bir detaydır. Özellikle, cinsellik ve para gibi, herkesin ortak bir değer yargısının olmadığı konularda gösterilecek fırsatçılık örnekleri; ilişkinizin doğal seyri dışına çıkmasına zemin hazırlar. Bu da çoğu zaman ayrılığa giden yola bir taş daha döşenmesi demektir. Eğer, bu tip konularda sevdiğiniz kişiyle asgari müştereği bulamadıysanız; fırsatçılık size ve ilişkinize ciddi zararlar verebilir.
 5. Dırdır
  Eşinizin/sevgilinizin belirli konularda, bazı zamanlarda konuşma hevesi olmayabilir. Bunu anlayışla karşılamanız ve ona zaman tanımanız gerekir. Fakat siz bunun yerine, onun başının etini yemeyi tercih ediyorsanız, bu ilişkinizi yıpratır. Bir süre sonra da kopma noktasına getirir.
 6. Kavgalarda Ölçüsüzlük
  Ülkemizde belki de en çok görülen problem bu. Eğer kavgalar/tartışmalar ölçüsüz bir şekilde uzuyorsa, zemini değişiyorsa; bu noktada “mola” sistemini kullanmanız iyi bir yol olabilir. Çünkü kavgaların uzaması demek, ilişkinizin onarılması güç zararlar görmesi demek.

Bu tip durumlara dikkat ederek, siz de ilişkinizi yıpratan detaylara karşı önlem alabilirsiniz. Elbette her ilişkinin birbirinin aynısı olmadığını ve özel hayatınızın kontrolünün sadece sizde olması gerektiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Yoksa burada sayılan maddeler, sizin ilişkiniz için geçerli olmayabilir.

Son olarak; unutmamanız gereken bir tavsiye… Bir ilişki ya da evlilik, bir halat çekme mücadelesi değildir. Bir savaş değildir. “Ben kazanmalıyım.” dediğiniz her tartışma, sizi ayrılık yolcusu haline dönüştürür. Halat çekmekten vazgeçin. Mutlu ve huzurlu günler geçireceğiniz ilişkiler yaşamanız dileğiyle… Hoşça kalın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir