İnsanlar Neden Estetik Operasyon Yaptırır?

İnsanlar Neden Estetik Operasyon Yaptırır?

İnsanlar Neden Estetik Operasyon Yaptırır?

Estetik, kelime anlamı itibariyle “göze hoş gelen, güzel” anlamında kullanılan bir sözcüktür. Estetik cerrahi uygulamaları da bu sözcükle anlatılır günlük hayatta. “Estetik yaptırmış.” denildiği zaman anlaşılır ki, kişi bir estetik operasyonu geçirmiştir. Peki, insanlar neden estetik operasyon yaptırır ? Ya da estetik müdahale yaptıran kişiler, neden toplum nezninde “tuhaf” karşılanır? Estetik ve plastik cerrahiye, daha önce hiç bakmadığınız bir açıdan yaklaşarak, bu yazımızda bu konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Neden Estetik Operasyon Yaptırılır?

Estetik operasyonların, halk arasında genellikle sadece “suni bir güzellik” kazanmak için yaptırıldığı düşünülür. Ancak bu tamamıyla yanlıştır. Suni bir güzellikten daha önemli çok fazla unsur var. Bunlardan en önemlisi, hastanın hayat standardının yükseltilmesidir. Örneğin bir meme büyütme ameliyatı kadınlar tarafından tercih edilirken, sadece güzellik unsuru göz önüne alınmaz. Burada göz önüne alınan faktörler, bedenin biçimsel olarak orantısız olmasından kaynaklı sorunlardır. Elbiselerin karın bölgesi çok iyi olurken, göğüs kısmı potluk yapıyor. Eşinden bu konuda şikayetler alan ve dahası evinin huzuru kaçan bir kadın elbette bu yola başvuracaktır. Kısacası tek amacın güzellik olduğunu düşünenler, yanılıyorlar. Peki insanlar neden estetik operasyon yaptırır lar?  Estetik müdahalelerin genel nedeni nedir? 

  • Biçimsel bozukluklar nedeniyle sosyal hayatta meydana gelen rahatsızlıkların bertaraf edilmesi
  • Göğüs sarkmaları gibi, ciltte tahrişe sebebiyet veren ya da başka hastalıklara yol açabilecek bölgelerin iyileştirilmesi
  • Nefes almakta sorun oluşması gibi durumlarda sorunun giderilmesi
  • Erkek hastalarda, kadınsı görünüme sebep veren organların normalize edilmesi
  • İnsanlar arasındaki rekabetin her alanda giderek artıyor oluşu
  • Daha güzel bir görünüşün getirdiği özgüveni kullanma isteği gibi sebeplerle insanlar estetik operasyon tercihlerinde bulunuluyor. Peki, neden toplumda yukarıdaki sebeplerin tamamı bir kenara atılarak, “suni güzellik” talebi olduğu düşünülüyor? Toplum neden bu uygulamaları tuhaf karşılıyor?

Estetik Uygulamalar Neden Toplumda Tuhaf Karşılanıyor?

Toplumumuzda ve hatta dünya genelinde insanlar estetik müdahale yaptıran kişileri yadırgamakta ve hatta tuhaf bulmaktadırlar. Bunda en büyük iki etken kültür ve dindir. İnsanlar bu uygulamaların kendi kültürlerine uygun olmadığını düşündüklerinde ya da mensubu oldukları dinin bu konuya günah açısıyla yaklaşması estetik uygulamaları tuhaf karşılamalarına neden olmaktadır. Tabi biz sosyolog olmadığımız için bu konuda söyleyebileceklerimiz tahminden öte değildir. Ancak öyle şeyler duyuyoruz ki, estetik yaptıran kişiyi afaroz edilmesi için kiliseye şikayet edenler bile olabiliyormuş. Ya da İslam coğrafyasında, bu işin günah olduğunu düşünen dindar kimselerin, estetik müdahale yaptıran kişi kafir ilan ettiğini duyabiliyoruz. Bu yaklaşımlar nedeniyle, dünyanın pek çok yerinde estetik uygulamalar tuhaf karşılanmaktadır. Öte yandan, kıskançlık gibi durumlar da ortaya çıkarak; estetiğin kötü bir şey olduğunu söyletebiliyor insanlara. Tüm bunlar da insanlar neden estetik operasyon yaptırır sorusuna cevaben karşımıza çıkıyor.

Bu konuda Hatun Güncesi ekibi olarak, söyleyebileceklerimiz bunlar. Bir başka yazımızda görüşünceye dek güzel ve sağlıklı kalın!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir