Kalp Krizi Riskini Azaltın!

Kalp krizi,günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biridir.Kalp krizi riskinizi azaltmanın yolları ve kalp sağlınızı korumanın ipuçları Hatun Güncesi'nde!

Kalp krizi,günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biridir.Kalp krizi riskinizi azaltmanın yolları ve kalp sağlınızı korumanın ipuçları Hatun Güncesi’nde!

İş hayatının yoğun stresi, ailevi sorunlar, parasızlık, çaresizlik… Derken; tüm her şey bizim sağlığımızı tehdit ediyor. Yediğimiz besinlerdeki hormonlar, hareket etmeyişimiz, fazla kilolarımız ve daha bir sürü şey de sağlığımızı tehdit eden faktörlerden. Tüm bu sayılanların ortak noktasıysa; kalp krizi. Kalp krizi riskini azaltmanın yolları var elbette, fakat önce bizim kendimize zarar vermekten vazgeçmemiz gerek.

Kalp krizi riskini azaltmanın yollarından ilki; fazla kilolardan kurtulmak. Kadınlarda 88 cm, erkekler 102 cm olan bel genişliğini bu seviyelerin altına indirmek gerek. Bu seviyenin üstündeki hallerde, iç organlarda yağlanma ve beraberinde birçok hastalık meydana geliyor. Kalp krizi de bu hastalıklardan biri ve belki de en tehlikelisi. Bunun için öncelikle spora başlamalı ve bir doktor kontrolünde diyetinizi de ihmal etmemelisiniz.

Kalp krizi riskinizi azaltmak için, her saatte üç dakika yürüyün. Özellikle oturarak iş yapıyorsanız, vücudunuzun tepkilerini değiştirmek, kalori yakmak ve kalp krizi riskinizi azaltmak için 1 saatte bir kez, üç dakikalık bir yürüyüş yapın. Böylece vücudunuzu paslanmaktan koruyacaksınız. 🙂

Kalp krizi riskinizi azaltmak için, şekerden uzak durun. Şeker sadece fazla kilolarınızın sebebi değil. Aynı zamanda şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlığın da temelinde yer alıyor. Öte yandan, damarları da yorduğu bilinen bir gerçek. Şekeri azaltarak veya bırakarak, sağlığınıza büyük bir hediye vermiş olacaksınız. Ayrıca, elbette kalp krizi riskini azaltmanın yollarından birini daha da gerçekleştireceksiniz.

Kalp krizi riskini azaltma yollarından bir diğeri de, sigara ve alkol tüketimini sınırlandırmak. Sigara, bilindiği gibi birçok akciğer hastalıklarının temel nedenleri arasında sayılıyor günümüzde. Damar sertleşmesi gibi problemlere ve kalp rahatsızlıklarına yol açtığı da bilinen bir gerçek. Bu nedenle sigarayı bırakmak, kalp krizi riskinizi azaltacaktır. Ayrıca alkol tüketimini de sınırlandırmak, “bira göbeği” olarak bilinen göbeğin çıkmasını ve alkolle alınan yüksek kalorinin alınmamasını sağlayacaktır. Bunun dışında alkole bağlı hastalıkların da önüne geçebileceksiniz. Kalp krizi riski de… Doğru bildiğiniz! Azalacaktır.

Son olarak; ölçülü ve dengeli beslenmek de kalp krizi riskini azaltmak için hayatınızın olmazsa olmazlarından. Ölçülü ve dengeli beslenerek, birçok rahatsızlığı daha başlamadan bitirebilirsiniz. Bu nedenle, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Çok kalorili, çok şekerli yahut muhteviyatını bilmediğiniz gıdalardan uzak durmalı ve doktorunuzun tavsiye ettiği diyete uygun bir şekilde beslenmelisiniz.

Tüm bunlara dikkat eder; stresten, uykusuzluktan, yorgunluktan uzak durursanız; düzenli spor yapar, dengeli beslenirseniz; hayatınızdaki birçok sağlık probleminiz kendiliğinden çözülecektir. Özellikle genç yaşlarda bunları yapmaya başladığınızda, yaşadığınız süre ne olursa olsun, ömrünüzün geri kalanında kaliteli bir hayat standardına kavuşursunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir