Kapsül Gardrop Nasıl Oluşturulur?

Kapsül Gardrop Oluşturma

Son zamanlarda oldukça popüler bir akım var, kapsül gardrop. Kapsül gardrop nedir diyecek olursanız, bir sezonu dolabınızdaki en az kıyafetle, en fazla 40 parça, geçirmektir. Dolabınızda pek çok parça var ve hala giyecek bir şeyim yok diyorsanız ya da kıyafet için sürekli para harcıyorsanız kapsül gardrop oluşturmayı muhakkak deneyin. Hatun Güncesi ekibi olarak sizlere kapsül gardrop nasıl oluşturulur hakkında bilgi vereceğiz.

Kapsül gardrop oluşturmanın en güzel yanlarından biri, bugün ne giyeceğim, dolabım tıka basa olmasına rağmen giyecek bir şey bulamıyorum, şikayetlerini yok etmesidir. Diğer bir güzelliği ise kısa sürede kombinlediğiniz parçalarla her daim şık bir stil oluşturacak olmanızdır. Kapsül gardrop için bir sezon (3 aylık) giyebileceğiniz parçaları seçiyorsunuz, yeni sezona geçildiğinde kullanmak istemediğiniz, kullanılacak durumda olmayan parçaları elden çıkarıp yeni sezon için yeni parçalar ekliyorsunuz. 

 • Kapsül gardrop oluşturmak için ilk olarak dolabınızdaki kıyafetlerinizi gözden geçirip kalsın kesin giyerim (çok beğendiğiniz, neredeyse her gün kullandığınız parçalar), belki giyerim (sevdiğiniz fakat sürekli kullanamadığınız ürünler ya da çok para verdiğiniz için atamadığınız ürünler), asla giymem (artık giymekten hoşlanmadığınız, kullandığınızda rahat edemediğiniz ürünler) şeklinde gruplara ayırmanız. Bu ayrımı yaptıktan sonra kullanıp kullanamayacağınız ürünler ortaya çıkacak ve bu duruma göre ihtiyaç listesi çıkarabilirsiniz. Aynı market alışverişi gibi, elinizde liste varsa aklınızda olmayan ürünlere yönelmezsiniz. Bu sayede vitrinlerin cazibesine kapılmadan alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

  Kapsül Gardrop Nasıl Oluşturulur?

  Kapsül Gardrop Nasıl Oluşturulur?

 • Kapsül gardrop nasıl oluşturulur sorusuna  verilecek cevaplardan biri basic diye tabir edilen en klasik parçaları tercih etmektir. Klasik parçalar günlük kullanıma uygun olmasının yanı sıra zamansız parçalar olmasıdır. Klasik parçalardan kastımız düz beyaz, gri, lacivert, siyah tişörtler, klasik kesim kot pantolonlar, beyaz, siyah gömlek tarzı parçalardır.
 • Gardrop oluştururken dikkat etmeniz gerekenlerden bir diğeri renk skalasıdır. Günlük hayatta en çok kullandığınız renkleri tercih etmelisiniz. 3 ay boyunca kullanmak istediğiniz kıyafetlerin rengarenk ve çok desenli olması kombinlenmeyi zorlaştıracaktır ve kapsül gardrobun faydası olan zamandan kazanma durumunu azaltacaktır. Çok tercih edilen renkler olan beyaz, krem, mavi, koyu gri ya da siyah tonlarını tercih ederek daha rahat kombin yapabilirsiniz.
 • Çalışma hayatında klasik kesim takımlar kullanıyorsanız dolabınızdaki kıyafet yoğunluğu ona göre olmalı. İş yerinizde ve günlük hayatınızda daha spor giyinmeyi tercih ediyorsanız dolabınızı takım elbiselerle doldurmanız kombin konusunda sizi yine sıkıntıya sokacaktır.
 • Kapsül gardrop nasıl oluşturulur a cevaben dikkat etmeniz gereken şeylerden biri yaz, kış ve bahar sezonları için gerekli parçaları ihmal etmemeniz. Örneğin kış mevsimi için hazırladığınız dolap için kaban, mont, çizme gibi kışlık ihtiyaçlarınızı, sonbahar mevsimi için şallarınızı, ince hırkalarınızı eksik etmemeniz.
 • Son olarak dolabımı tamamen yenileyeceğim, bir anda hepsine sahip olmalıyım düşüncesinin yanlış olduğunun bilincinde olun. Dolabınızda muhakkak beğendiğiniz, basic parçalar vardır. Bunların üzerine eklemeler yaparak dolabınızı rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. ergun ebru dedi ki:

  Merhaba yazınızı zevkle okudum ve çok sevdim 🙂 İlham verdiniz teşekkür ederim, bende kapsül dolap ile ilgileniyorum ve deneyimlerimi aktarmak isterim;
  İlk başta her şey oldukça zordu, kıyafetlerimi elden çıkartma da zorlanmadım ancak, elden çıkarttıktan sonra işe yarar kıyafetimin olmadığını gördüğümde zorlandım ki amaçtan şaşmamak adına gidip de yine kıyafet almadım 🙂 İşte bu süreç zordu ancak daha sonra zamanla oturdu diyebilirim 🙂
  Bu arada bir siteden de yararlandım kıyafetleri elden çıkartırken;
  https://www.tarz2.com/
  Buna da bir bakın derim 🙂
  Hem ikinci el sitesi hemde bağış seçeneği mevcut, TOÇEV ile ortaklaşa çalışıyorlar ki bu onları seçmemde ki büyük bir etken oldu diyebilirim 🙂
  Görüşlerinizi ve yeni yazılarınızı merakla bekliyorum, sevgilerimle 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir