Karın Ağrısının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısının Nedenleri
Aniden ortaya çıkan ve karın bölgesinde ağrılar hissedilerek yaşanan rahatsızlıklar karın ağrısı olarak tanımlanabilir. Eğer bu ağrılar bir haftadan daha uzun bir süre devam ediyorsa bu akut karın ağrısı değildir ve bir doktora başvurmak gereklidir. Bugünkü yazımızda karın ağrısının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler bulacaksınız. Bu sayede olası bir karın ağrısı sırasında yapabileceğiniz şeyler, karın ağrısından önce ağrıya yakalanmamak için alabileceğiniz önlemler ve tedavi yollarını öğrenip uygulayabilirsiniz.

Benzer yazılarımızdan diş ağrısının nedenleri, belirtileri ve tedavisi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yanık ve yanık tedavisi hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Karın Ağrısının Belirtileri

İştahsızlık, bulantı ve kusmalar, şiddetli, tekrarlayan, artarak devam eden ağrılar, ağrı esnasında oluşan nefes kesilmesi, baygınlık hissedilmesi, bazen kanama, kusma ve yüksek ateş olması, karındaki ağrının göğüs, boyun ve omuza doğru yayılması, dışkıda görülen kan, karındaki gerginlik hissi karın ağrısının belirtileri arasındadır.

Karın Ağrısının Nedenleri

Karında değişik yerlerde görülen ağrılar, o bölgedeki organların hastalıklarından kaynaklanabilir. Mide ve bağırsaktaki rahatsızlıklar, böbrek taşı, kadın ve erkekteki üreme hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezinden kaynaklanan hastalıklar, birtakım kan hastalıkları karın ağrısının nedenleri arasında sayılabilir. Bazen karın boşluğundaki organlar kadar, akciğer iltihaplanması, kalp krizi ve kaburga kırıkları gibi durumlar da karın ağrısına sebep olmaktadır.
Karnın sağ üstündeki olan ağrıların sebebi karaciğer, safra kesesi ve ülser hastalığı nedeniyle oluşabilir. Karnın sol üst bölümündeki ağrıların sebebi ise genelde dalak ve pankreastan kaynaklanan ağrılardır. Göbek üstünde oluşan ağrıların sebebi olarak yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı, gastrit, ülser ve reflü ve benzeri hastalıklar sayılabilir. Karnın sağ alt kısmında görülen ağrılar ise apandisit, idrar yolları, dış gebelik durumu, yumurtalık rahatsızlıkları, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları ile ilgili hastalıklar sebep olarak düşünülmelidir.

Karın Ağrısının Tedavisi

Karın ağrısı nedenleri arasında birçok farklı sebep olabilmektedir. Bu yüzden bilinçsiz ilaç kullanmamak çok önemlidir. Fakat yemekten sonra oluşan, hafif şiddetli karın ağrılarında buzlu su içilebilir, tost yenilebilir, elma suyu ya da sade maden içilebilir veya muz yenilebilir.
Karın ağrısı tedavisinde dikkat edilmesi gereken şey ise şudur:
Eğer karında görülen ağrının nedeni bilinmiyorsa ve bu ağrılar için daha önce bir doktor tarafından tanı konmamışsa, ağrı kesici ilaçların alınması tavsiye edilmemektedir. Bu tanı araştırmaları sırasında doktorun tecrübesi, görgüsü ve uzmanlık bilgisi büyük bir önem taşır.
Karın ağrılarında tedavi ağrının sebebinin tespitinden sonra başlar. Örnek olarak idrar yolundaki taştan kaynaklanan ağrılarda öncelikle ilaç tedavisi uygulanırken, apandisitten kaynaklanan ağrılarda ise gibi acilen ameliyat tedavisi uygulanmaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir