Kemik Erimesi Riskine Karşı Beslenme Düzeni

Kemik erimesi, günümüzde pek çok insanı ilerleyen yaşlarında bekleyen tehlikelerden biri haline dönüşmüş durumda. Özellikle kadınlarda, menapoz sonrası dönemde, kemik erimesi oldukça yaygın görülmektedir. Bu nedenle, erken yaşlarda buna tedbir almak, kemik erimesi riskini azaltacaktır. Bu tedbirlerin en başında da beslenme gelmektedir. Biz de Hatun Güncesi ekibi olarak, okurlarımız için kemik erimesine karşı bir beslenme listesi derledik.

Kemik Erimesi Riskini Azaltan Besinler

Kemik erimesi riskini azaltmak için beslenmenize ve çevresel etmenlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kemik erimesi riskini azaltmak için beslenmenize ve çevresel etmenlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kemik erimesi riski, erken yaşlardan itibaren tedbirler alındığı sürece azalan bir risktir. Özellikle beslenme düzeninize dikkat etmek, sizin bu riskten oldukça geç etkilenmenize ya da hiç etkilenmemenize yol açacaktır. Bu nedenle, sizin için hazırladığımız bu listeye dikkat etmek; ilerleyen yıllardaki sağlığınız açısından oldukça önemlidir. İşte kemik erimesi riskini azaltan besinler listesi:

  1. Süt, yoğurt ve peynir gibi, yüksek kalsiyum içeren besinleri sabah kahvaltılarınızdan eksik etmemelisiniz.
  2. Pek çok insan sevmese de içerdiği mineraller bakımından oldukça zengin olan ıspanak ve semizotu; sofralarınızda kendine yer bulmalıdır.
  3. Asit oranı yüksek içeceklerden uzak durulmalı ve içecek seçiminde taze sıkılmış meyve sularına yönelinmelidir.
  4. Vücudun D vitamini sentezini kolaylıkla yapabilmesi için, mutlaka güneş ışığından faydalanılmalıdır. Güneşlenme yahut güneşli havada yapacağınız orta uzunlukta yürüyüşler bu noktada yardımcınızdır. Özellikle süt içtikten on-on beş dakika sonra bir yürüyüşe çıkmak vücudunuzda sentezlenen D vitamini miktarını artıracaktır.
  5. Badem ve ceviz gibi yemişler, gün içerisinde -kilo almaya sebep olmayacak miktarda- tüketilmelidir.
  6. Kayısı ve erik kuruları, atıştırmalıkların başında kendine yer bulmalıdır. Çünkü her iki meyve de kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin meyvelerdir.
  7. Kalsiyumla birlikte, protein tüketimine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktada, baklagiller ve et ürünleri devreye girmektedir. Özellikle kırmızı et içerdiği yüksek miktarda protein açısından, tercih edilebilir.
  8. Marul ve brokoli de içerdiği kalsiyum sayesinde kemik erimesi riskinizi azaltacaktır. Dilerseniz salatalarınızda, dilerseniz yemeklerinizde kullanabilir ve vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri sağlayabilirsiniz.
  9. Günde bir bardak süt, bir kase yoğurt, bir dilim peynir ve bir şişe maden suyu mutlaka tüketilmesi gerekenler listesinin en başına yazılmalıdır. (Burada Hatun Güncesi olarak, ufak bir reklam yapmak istiyoruz. “Sağlığınız için, Kızılay için!” diyerek, sizi Kızılay’a bağış yapmaya, bağış yapamıyorsanız da Kızılay markalı içecekleri tüketmeye davet ediyoruz. İçeceklerden elde edilen gelir, afet ve felaket durumlarında kullanılmak üzere mal ve hizmet alımı için kullanılmaktadır.)

Tüm bunların dışında, bir takım çevresel ve kişisel etkenlere de dikkat etmelisiniz. Sigara ve alkolden uzak durmak, hava kirliliği olan bölgelerde yaşamamak, yıllık güneşlenme miktarı daha fazla olan bölgelerde ikamet etmek, günlük egzersiz yapmaya dikkat etmek ve kemik erimesine karşı belirli periyotlarla kemik sayımı yaptırarak tedbir almak, dikkat etmeniz gerekenlerin başında geliyor.

Sağlığınızın bozulmadığı, keyfinizin yerinde olduğu ve Hatun Güncesi’ni takip etmeye devam ettiğiniz bir gelecek diliyoruz! Hoşça kalın… 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir