Kilo Verirken En Sık Sorulan Sorular

Kilo Verirken En Sık Sorulan SorularŞişmanlık küçük büyük herkesin muzdarip olabileceği bir konu. Yeterince hareket edilmeyen bir hayat tarzı, masa başı çalışma düzeni, sağlıksız ve hızlı tüketilen yiyeceklerin hepsi kilo almayı tetikleyen faktörler. Vücudunuza fazla gelen kilolar, başta sağlık problemi gibi hayat tarzını olumsuz etkileyecek pek çok zarara neden olur. Bu nedenle ideal vücut kilonuza yakın olmanız çok önemlidir. Kilo vermeniz gerekiyor ama nasıl? Bugünkü yazımızda kilo verirken en sık sorulan sorulara ve cevaplarına yer vereceğiz.

1-Kısa sürede tüm fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Kilo verirken dikkat etmeniz gerekenlerden biri fazla kilolarınızı bir anda vermeye çalışmamaktır. Belki 1 yıl belki 2 yıl belki daha fazla sürede aldınız o kiloları ve birden vermeniz halince bünyeniz bozulacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız sabırlı ve iradeli olmasınız. Çünkü hızlı bir şekilde verdiğiniz kilolar size kısa sürede daha fazla olarak geri dönecektir.

2-Bir ayda kaç kilo vermeliyim?

Bir ay içinde verilen en fazla kilo 4 kg olmalıdır. Eğer vücut kütle endeksiniz sonucu obez olarak çıkıyorsa kilo verme miktarınız artacaktır. Fakat bir ay içerisinde 6 kg ve daha fazla kilo kaybı sizde sağlık sıkıntılarına sebep olabilir.

Kilo Verirken En Sık Sorulan Sorular- Bir Günde Kaç Öğün Yemeli

Kilo Verirken En Sık Sorulan Sorular- Bir Günde Kaç Öğün Yemeli

3-Günde kaç öğün yemeliyim?

Uzmanlar günü 6 öğüne bölmenizi söyleseler de herkesin bünyesi farklıdır. Bünyenize göre 3 ara 3 ana öğün yapabileceğiniz gibi eğer ara öğünlerde açlık hissetmiyorsanız ara öğünleri atlayabilirsiniz. Siz kendi vücudunuzu dinleyerek hangisine uygun olduğunuzu seçebilirsiniz. Günde en az 6 öğün denmesinin nedeni, uzun süreli açlıklarda kan şekerinin düşmesi ve diğer ana öğünde daha fazla yemek yemeye sebep olabilmesidir.

4-Ekmek yemiyorum, kilo vermem hızlanır mı?

Kilo verirken en sık sorulan sorulardan biri ekmeği kesersem hızlı kilo verir miyim sorusudur. Vücudunuzun proteine ihtiyacı olduğu kadar karbonhidrat ve yağa da ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenme denilen beslenme şeklinde tüm hepsinin bir arada olması gereklidir. Karbonhidrat alımını tamamen kesmek vücudunuzu strese sokacağı için kilo vermenizi de zorlaştıracaktır. Bu demek değil ki makarna, ekmek, pilav sık sık tüketelim,hayır. Yemek için pişirdiğiniz sebzelerde bile karbonhidrat bulunuyor. Bu sebeple vücudun karbonhidrat ihtiyacını karşılamak  çok zor değildir. Bu yüzden ekmek tüketimini tamamen kesmeden, azaltarak kilo vermeniz mümkün.

Aynı şekilde vücuda yağ alımını sınırlandırdığınızda da kilo vermeniz zorlaşacaktır. Kısaca kilo verebilmek için protein ağırlıklı beslenmek, yağ ve karbonhidratı tamamen kısmamak ama tüketimi de abartmamak gerek.

Kilo Verirken En Sık Sorulan Sorular- Günde Ne Kadar Su İçilmeli

Kilo Verirken En Sık Sorulan Sorular- Günde Ne Kadar Su İçilmeli

5-Gün içinde su içmek aklıma gelmiyor, su içmek çok mu önemli?

Su içmek kilo vermek için önemli fakat bundan daha önemlisi vücudunuzun ve organlarınızın özellikle böbreklerin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Kilo verirken en sık sorulan soruların başında gelen günlük su tüketimi miktarı sorusunun cevabı 2 – 2.5 litre olmalıdır. Yaz aylarında ve spor yaptığınız günlerde su miktarı artabilir. Su içmekte zorluk yaşıyorsanız kendinize 1 ya da 1.5 litrelik su şişlerinden alabilir bununla içtiğiniz su miktarını ölçebilirsiniz. Yarım litrelik şişeler kullanarak yanınızda taşırsanız şişeyi gördükçe kendinize su içmeyi hatırlatabilirsiniz.

Suyun kilo vermedeki önemi için yazımızı okuyabilirsiniz.

6-Kilo verirken egzersiz yapmam şart mı?

Kilo yaparken egzersiz yapmanız şart değil, daha doğrusu egzersiz yapmadan da kilo verebilirsiniz. Çünkü kilo vermede egzersiz %30 sa beslenme %70’tir. Beslenmenize dikkat ederek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat egzersiz kilo verirken sıkılaşmanızı sağlar, kilo verdikten sonra daha biçimli bir vücuda kavuşmanızı sağlar. Egzersizle birlikte kilo verme sonrası meydana gelen sarkmaların önüne geçebilirsiniz.

Başlangıç olarak günlük 20 şer dakikalık yürüyüşlerle başlayabilirsiniz. 20 dakikadan ne olur demeyin. Farkını göreceksiniz. Vücudunuz biraz alıştıktan sonra çeşitli egzersizlerle yürüyüşü ve beslenmenizi destekleyebilirsiniz. Özellikle vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketlerle hem kaslarınızı güçlendirir hem de kilo verme hızınızı artırabilirsiniz. Vücut ağırlığıyla yapılabilecek egzersizler için yazımızı okuyabilirsiniz.

7-Bölgesel kilo vermem mümkün mü?

Bölgesel kilo verme konusu, kilo verirken en sık sorulan sorulardan bir diğeridir. Maalesef bölgesel kilo vermek mümkün değildir. Vücudunuza dengesiz olarak yağ aldığınız zaman bu tüm vücudunuza yayılır. Fakat vücut tipine göre öncelikli olarak farklı bölgeler kilo alabilir. Örnek vermek gerekirse elma vücut tipine sahip kişiler daha çok üst vücutlarına kilo alırken, armut vücut tipine sahip kişiler daha çok kalça ve basen bölgesinden kilo almaktadır. Bunun yerine tüm vücudunuzu çalıştıracak hareketler yaptıktan sonra (yürüyüş, yüzme, koşu gibi) bölgesel hareketler yapabilirsiniz. Bu bölgedeki kaslarınızı çalıştırarak hem yağ yakımını hızlandırıp hem de o bölgedeki kasların güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Kas miktarının fazla olması gün içinde vücudun yakacağı kalori miktarının artması anlamına gelir.

Evde çalışarak kollarınızı inceltmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Göbekteki yağlardan kurtulmak istiyorsanız etkili göbek eritme hareketlerini uygulayabilirsiniz. Yerde yapılan göbek eritme hareketlerinde zorlanıyorsanız tüm vücudunuzu ısıtıp, hareket ettirdikten sonra ayakta yapılan göbek eritme egzersizleriyle göbeğinizden kurtulabilirsiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir