Kilo Verirken Yapılan Yanlışlar

Kilo Verirken Yapılan YanlışlarHayatınız sürekli fazla kiloları dert ederek geçiyor. Bunun için sürekli diyet gıdalarla besleniyor, çoğu öğün aç geziyor ya da günü tek öğünle geçiştirmeye çalışıyorsunuz. Tüm bunlara rağmen hem kilo veremiyor hem de tüm gün halsiz geziyorsanız yaptığınız diyetlerde bir sorun var demektir. Bugünkü yazımızda kilo verirken yapılan yanlışlardan bahsedeceğiz. Eğer içinde sizin de yaptıklarınız varsa bundan vazgeçerek daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

  • Kilo verememenin nedenlerinden biri diyet gıdalar tüketmek olabilir. Diyet yiyecek ve içecekler yağdan arındırılmış kalorisiz besinler olsa da içindeki şeker miktarı normal üründeki şeker miktarıyla oldukça yakın. Size asıl zarar veren yağlar değil şeker oluyor bu durumda. Karnınız acıktığında ya da ani açlık krizi anlarında bisküvi yemek yerine meyve, kuru yemiş gibi gıdalar tüketmeniz kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Beslenme düzeninizi oturtmaya çalışın. Her gün birbirine yakın miktarlarda yemek yemek metabolizmanızı düzene oturtacaktır. Bu sayede hem aç kalmamış hem de fazla yememiş olacaksınız, yani mükemmel denge.
  • Kilo verirken yapılan yanlışlardan biri gün içinde su içmek yerine kola, meyve suyu gibi içeceklere ağırlık verilmesidir. Gün içinde içilen kola hem yüksek şeker içeriği hem de doyurucu olmaması sebebiyle hem daha çok içmenize hem de daha çok kalori, haliyle daha çok kilo almanıza neden olur. Aynı şekilde meyve suları da taze sıkılmış olsa bile fazla kalorili olacaktır. 2 elma yiyerek doygunluk hissedeceğinize 4 elmanın suyunu içip (lifli kısmı tüketmeyeceğiniz için) tokluk hissetmeyeceksiniz. Bu nedenle günlük meyve suyu, kola gibi içeceklerin tüketimini azaltmanızda fayda var.
  • Yukarıdaki maddeyle ilgili olarak günlük içtiğiniz su miktarını artırmak da kilo vermenize yardımcı olacak etkenlerdendir. Günde en az 2 2.5 litre su içmek hem vücut faaliyetlerini dengeler hem de sağlığınızı korur.
  • Kilo verirken yapılan yanlışlardan biri ya sadece diyete ya da sadece spora yüklenmektir. Unutmayın ki diyet ve spor birbirinin tamamlayıcısıdır. Kilo vermek için örneğin günlük 300 kalori daha az almanız gerekiyor diyelim. Bunun tamamını beslenmenizden kısarak sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda 300 kalori yakabileceğiniz bir egzersiz yapabilirsiniz. Ya da daha optimal olarak günlük 150 kalori yakabileceğiniz (30-45 dakika arası tempolu yürüyüş) bir spor ve öğünlerinizden kısacağınız 150 kalorilik bir kesinti rahatlıkla size gün içinde 300 kalori yaktıracaktır. Bu şekilde hem şekilli bir vücuda sahip olabilir hem de gün içinde açlık hissi yaşamazsınız.
  • Egzersiz yapan kadınlar özellikle ağırlık çalışmalarından kaçınarak daha çok kardiyoya ağırlık verirler. Bu da yapılan yanlışlardan biri. Sürekli kardiyo yaparak kilo verebilirsiniz bu doğru. Fakat vereceğiniz kilolar yağlar olduğu kadar kaslardan da gidecektir. Eğer ağırlık çalışarak kilo verirseniz, kaslarınızı koruyacağınız için vereceğiniz kilonun büyük bir kısmı yağlardan olacaktır. Aynı zamanda ne kadar çok kasa sahipseniz oturduğunuz yerden o kadar çok kalori yakarsınız. Bu sebeple egzersizlerinize ağırlık çalışmalarını eklemeyi ihmal etmeyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir