Kırışıklıkları Önlemek İçin 7 Pratik Yöntem

Kırışıklarla aktif olarak mücadele etmek için yedi pratik yöntem, Hatun Güncesi'nde!

Kırışıklarla aktif olarak mücadele etmek için yedi pratik yöntem, Hatun Güncesi’nde!

Biz istesek de istemesek de cildimiz zamana yenik düşüyor. Zamana karşı alınan bu yenilginin bize bıraktığıysa, kırışıklıklarımızdan başka bir şey değil. Elbette bu bizim kabusumuz değil, bunu engellemenin veya yok etmenin pek çok yolu var. Fakat, geciktirmek için bir şeyler yapmak; kırışıklıklar başladığında botoks yaptırmaktan daha iyi bir yol gibi duruyor. Biz de Hatun Güncesi olarak, size bu yazımızda kırışıklıkları önlemek (daha doğrusu geciktirmek) için pratik tavsiyeler vereceğiz. İşte o pratik yöntemler…

1- Mimiklerinizi Daha Az Kullanın

Mimiklerinizi ne kadar fazla kullanırsanız, o bölgede kırışmalar o derece yoğun olacaktır. Bunun en iyi örnğini 40 yaşını geçen ve estetik yaptırmamış bir tiyatro oyuncusunda görebilirsiniz. Örneğin, kaz ayaklarının daha geç çıkmasını istiyorsanız gülmenizi kontrol edebilirsiniz. Gülerken kısılan gözler, kaz ayaklarının daha erken ortaya çıkmasını sağlayabilir. Gülerken tüm yüzünüzü değil de, sadece ağız ve çevresini kullanabilirsiniz. Mimiklerinizi ayna karşısında inceleyerek, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

2- Kırışıklık Meydana Geleceğini Düşündüğünüz Bölgelere Masaj Yapın

Masaj ilgili bölgelerde, kan dolaşımını hızlandıracak ve cildin kendini yenilemesi için gerekli besin o bölgeye daha rahat taşınabilecek. Ayrıca, o bölgede yer alan kas gruplarının da gevşemesini sağlayacak. Böylece, cildi gergin tutan kas grupları dinlenebilecek ve kırışıklıkların meydana gelme süresi gecikecek. Siz de günde birkaç dakika masaj yaparak, kırışıklıkların çok daha geç meydana gelmelerini sağlayabilirsiniz.

3- Beslenmenizde Protein ve Mineral Miktarını Artırın

Beslenme konusunda, kendinize ne kadar özen gösterirseniz; vücudunuz da canlılığını o kadar uzun süre muhafaza edecektir. Vücudun yenilenmesi için mutlak gerekli olan protein ve mineralleri, öğünlerinizde daha sık tüketebilirsiniz. Bu sayede, cildiniz yenilenmek için gerekli proteine erişecek ve kasların çalışmasında aktif rol oynayan mineraller kaslarınızın ömrünü uzatacak.

4- Cildinizin Temizliğine Dikkat Edin

Cilt üzerinde, kir ve yağ birikimi ne kadar çok olursa; cildin üzerindeki yer çekimi etkisi de o kadar fazla olacaktır. Sadece yer çekimi etkisi de değil üstelik… Bölgeyi çalıştıran kas grupları çalışmak için daha fazla enerji sarf edecek ve güçlenecek. Bu güçlenme, maalesef, cildiniz normal haline döndüğünde daha esnek bir yapıya kavuşması ve kırışıklık miktarının artması demek! Bu nedenle, yapacağınız cilt temizliği kırışıklıkların daha geç ortaya çıkmasını sağlarken; ölü hücrelerin atılmasını kolaylaştıracağından daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

5- Bitkisel Antiaging Maskeleri Uygulayın

Bitkilerin doğal bakım ürünleri olduğu konusunda bilgisi olmayan kişi pek azdır. Bitkilerin bu faydalarını, cildimize bakarken de kullanabiliriz. Avakado, ıspanak, havuç gibi bitkilerden yapılacak maskeler, hem cildin daha canlı görünmesini hem de kırışıklıkların daha geç ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu nedenle haftada en az bir en çok üç kez olmak üzere, bitkisel antiaging maskelerini cildinize uygulamak, sizin için muhteşem sonuçlar verebilir.

6- Stresten Uzak Durun

Stres, insan ömrünü kısaltan en büyük problem. Yaşlanmayı tetikleyici etkisi, vücuttaki yıkıcılığı yapılan araştırmalarla ortaya konulmuş durumda… Vücudun böylesine reaksiyon verdiği bir unsuru minimalize etmek, cildinizin ve tabi ki sizin, yaşlanmanızı geciktirecektir. Eğer kırışıklıklarınız erken yaşlarda başlasın istemiyorsanız, stres uzak durmanız gereken en büyük düşmanlardan birisi!

7- Makyaj Yaparken Daha Dikkatli Olun

Makyaj, günümüzde kadınların vazgeçilmezi olmuş durumda. Ancak, ya kırışıklıklara sebep olursa? Evet, abartılan makyajın böyle bir etkisi var. Cilt ve cilt altında yer alan kas grupları, taşıması gerekenden fazla yükü taşıyacak olursa; cildin erken yaşlanması gibi bir sorun baş gösterebilir. Bu nedenle makyaj yaparken daha dikkatli olmak gerek. Özellikle gece yatmadan önce çıkarılmayan makyaj, cildinizin dinlenme süresi içerisinde de yorulmasına sebep olabilir.

Sonuç olarak, kırışıklıkların ortaya çıkması kaçınılmaz. Zaman geçiyor ve insanoğlu henüz zamanı yenmeyi başarabilmiş değil. Ancak zamanın getirdiği, gerdi döndürülemez etkileri hayatımızda azaltabiliriz. Bu yedi pratik yöntem de zamanın getirdiği, ciltte yaşlanma ve kırışıklık problemine karşı sadece bir tedbir. Bu tedbirlerden başka, sizin de uyguladığınız anti-kırışıklık sırlarını bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz! Sağlık ve güzellik dolu günler geçirmeniz dileğiyle, hoşça kalın… 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. firuze dedi ki:

    Bence bunlara ilave olarak, yatmadan önce cildi zeytinyağlı sabunla yıkamak ve nemlendirici kullanmak da gerekli. Zeytinyağlı sabun da nemlendirici etkili kremler de cildin kendini yenilemesi için gerekli suyun tutulmasına yardımcı olarak, cildin yaşlanmasını ve kırışmasını geciktirecektir. Yazı için ellerinize sağlık! Umarım yayın kaliteniz hep böyle devam eder 🙂

  2. Bal Böceği dedi ki:

    Yorumunuz için çok teşekkür ederiz Firuze Hanım. Kesinlikle haklısınız. Cildi nemli tutmak, cildin yaşlanmasını ve kırışmasını engelleyici bir şey. Yazımıza sunduğunuz katkı ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir