Kolları İncelten Egzersizler

Kolları İncelten Egzersizler

Spor yapmaya başladığımız zaman ya da kilo vermek istediğimiz zaman ilk olarak kalça ve karın kaslarına yöneliriz. Fakat alınan kiloların etkisi ve zaman faktörüyle birlikte kollarımızdaki kaslar da güçsüzleşir ve sarkmaya başlar. Bu nedenle kollarımızın da güçlenmeye ihtiyacı vardır. Bugünkü yazımızda kolları incelten egzersizleri anlatacağız. Bu egzersizler hem kollarınızı güçlendirecek hem de inceltecek egzersizlerdir.

Kol ile Daireler Çizme

Kollarla Daire Çizme

Kollarla Daire Çizme

Kollarınızı inceltecek, güçlendirecek en güzel egzersizlerden biri daireler çizmektir. Kollarınızı iki yana açın ve önce saat yönünde sonra saat yönünün tersine birer dakika daireler çizin. Bu hareket basit gibi görünse de hem kollarınızın ısınmasını ve kaslarınızın zedelenmesini, hem de kollarınızın sıkılaşmasını sağlayacaktır. Hareket kolay gibi gözükse de yaptıkça zorluğunu anlayacaksınız. Eğer çok yorulursanız hareketi bırakmak yerine daha büyük daireler çizerek kolunuzu rahatlatın.

Biceps – Ön Kol İnceltme

Ön Kol Egzersizi

Ön Kol Egzersizi

Kolları incelten egzersizlerden bir diğeri biceps egzersizleridir. Bu hareket ön kolunuzunu güçlendirip hem de kollarınızın şekillenmesine yardımcı olacaktır. Hareketi başlangıç seviyesinde yapıyorsanız yarım litrelik su şişelerini ağırlık olarak kullanabilirsiniz.

Hareketi yapmak için:

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kollar vücudunuzun yanında, avuç içleri dışa bakar halde kollarınızı, dirseklerden bükerek, kaldırıp indirin. Hareketi yaparken zorlandığınız yerde yani ağırlıkları kaldırırken nefes alın, indirirken nefes verin. 3 set halinde 8 tekrar yaparak başlayabilirsiniz.

Triceps – Arka Kol İnceltme

Arka Kol Egzersizi

Arka Kol Egzersizi

Kollarınızdaki sarkmaların büyük çoğunluğu arka kol kaslarının zayıf olmasından kaynaklıdır. Triceps kaslarınızı güçlendirerek bu sarkmaların önüne geçebilirsiniz. Hareketi yapmak için:

Üst vücudunuzu belinizden hafifçe eğin ve dizlerinizi hafifçe bükün. Ağırlığınızı alarak kolunuzu yere doğru serbest bırakın. Kolunuzu çok yana açmadan 90 derece bükün. Bu hareketi 3 set halinde 8 tekrar yaparak başlayabilirsiniz.

Yan Kol Kasını Çalıştıran Egzersiz

Yan Kol Egzersizi

Yan Kol Egzersizi

Kol kaslarını güçlendiren ve incelten egzersizlerden bir diğeri yan kol kasını çalıştıran egzersizlerdir. Kolları incelten egzersizler arasında biraz ihmal edilse de önemli bir egzersizdir. Biceps egzersizine benzese de farklı etki alanları vardır. Hareketi yapmak için:

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Vücudunuzu dik tutun. Ağırlıkları elinize alarak avuç içleri vücudunuza dönük şekilde dirseklerden bükerek kollarınızı kaldırıp indirin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Sevim dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Kolarım umarım incelir.

  2. yeşim dedi ki:

    Kol egzersizlerini 2 haftadır uyguluyorum, ciddi anlamda etkisini gördüm. ilk başlarda zorlansam da ilk haftayı atlattıktan sonra çok rahat yapar hale geldim. Hareketlerin devamını bekliyorum 🙂

  3. Meryem dedi ki:

    Gerçekten çok teşekkür ederim, kollarım benim de çok kalın ve kolları incelten egzersizler başlıklı bu yazınıza denk geldim. Birkaç gündür verdiğiniz egzersizleri yapıyorum, umarım faydasını göreceğim. Kollarım birazcık incelse, bana fazla fazla yeter. Tekrar teşekkür ederim, iyi yayınlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir