Kurdeşen Hastalığı

Kurdeşen HastalığıGenellikle toplumsal hayatta kurdeşen olarak bilinen bu cilt hastalığının tıp dilindeki ismi ürtikerdir. Kurdeşen hastalığı nın belirtileri çeşitli şekillerde olabilir. Genellikle kırmızı renkli ve 1 cm civarında bir genişlikte olan plaklar şeklinde ciltte meydana gelir. Ciltte düğme şeklinde ve ödemli bir şekilde görülür. Kaşıntılı bir hastalıktır ancak nadiren de olsa kaşıntı olmayabilir. Göz kapaklarında veya dudakta meydana geldiğinde kaşıntıdan ziyade genellikle yanma olur. Kabarıklıklar dışında vücutta sivilce şeklinde olup sivilce sanılan küçük küçük kabarcıklar şeklinde de olabilir. 

Bu kabarcıklar veya kabarıklıklar vücutta uzun bir süre kalmaz. 1–2 gün içinde kaybolur. Bu kısa süreli kurdeşen genellikle alerjik bir nedenden dolayı meydan gelir ve bu kısa süreli alerjik kurdeşene akut kurdeşen denilir. Ancak kısa bir süre içerisinde geçmeyen uzun süreli kurdeşene kronik kurdeşen adı verilir.

Kurdeşen hastalığı nın nedenleri arasında gösterilen evcil hayvanlar, arı sokması ve ilaçlar gibi nedenler kısa süreli kurdeşen dökülmesine neden olur. Ancak bazı insanların güneşe, sıcak ortama veya bazı ilaçlara alerjisi bulunur. Bu durumlarda kurdeşen uzun bir süre devam eder.

Kurdeşenin türüne bağlı olarak doktorunuz ilaç ya da merhem tavsiyesinde bulunabilir. Kullanılan ilaç tedavisi ne kadar iyi olursa olsun kurdeşen hastalığı tamamen geçmeyebilir. Bu nedenle beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yağlı gıdaları fazla tüketmemeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir