Kuru Ciltler İçin Bitkisel Çözümler

Kuru ciltlerle mücadelede doğal yöntemler, Hatun Güncesi’nde!

Havaların soğuk olduğu dönemler, ciltleri kuru insanlar için oldukça zorlu bir hale gelebiliyor. Malum mevsim kış, hava soğuk. Biz de Hatun Güncesi ekibi olarak kuru ciltler için bitkisel çözüm önerileri sunmaya çalışacağız. Öncelikle kuru ciltlerin esas sorununun, cildin nem tutamaması olduğunu belirtmek gerek. Bu nedenle, yazımızda doğal nemlendiricilerden bahsedeceğiz…

1- Zeytinyağı ile Kuru Ciltlere Veda Edin!

Kuru bir cilde sahipseniz ve bundan rahatsız oluyorsanız, sizin için ilk çözüm adresi mucize bitki zeytin olacaktır. Zeytinyağını, haftada birkaç kür olacak şekilde özellikle yüzünüze uygulamanız halinde, cildinizdeki kurumanın ve çatlamaların gözle görülür biçimde azaldığını fark edeceksiniz. Zeytinyağının cilde uygulanması sırasında dikkat etmeniz gerekenlerse şöyle;

  • Kür öncesinde, cildinizin temiz olmasına özen gösterin. Bir temizleme bezi yardımıyla, yüzünüzü temizleyerek gözeneklerin zeytinyağını absorbe edebilmelerine olanak sağlayın.
  • Zeyintyağını cildinize uygularken, temiz bir pamuk kullanın.
  • Zeytinyağını sürdükten sonra, on-on beş dakika kadar bekleyin. Böylece yağ, deri tarafından emilmiş olacaktır.
  • Cildinizde kalan yağı temizlemek isterseniz, temizleyici bez veya nemlendirici etkili sabun kullanın. Böylece, cildiniz yumuşadıktan sonra tekrar gerilmeyecektir.

2- Cilt Kuruluğuna Karşı Yağ Karışımlarını Kullanın

Cilt kuruluğuna karşı, doğal yağ karışımlarını kullanabilirsiniz. Sıkça ve özellikle tavsiye edilen yağ karışımlarında; badem yağı, portakal yağı, kayısı yağı, lavanta yağı ve zeytinyağı bulunuyor. Bu yağları hepsinden, altışar yedişer damla olacak şekilde karıştıracak ve cilt kuruluğunun oluştuğu bölgelere, tıpkı zeytinyağı küründeki gibi uygulayacaksınız. Kür uygulamasının ardından, temizlik işlemini de tıpkı zeytinyağında olduğu gibi gerçekleştirebilirsiniz.

3- Süt, Yulaf Ezmesi ve Papatya İle Daha Canlı Ciltler

Cildinizde kuruluk varsa, bu karışım tam istediğiniz çözüm olabilir. Yarım çay bardağı süt, iki tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve 6-7 adet taze papatyayı bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Bu karışımı hazırlarken, kaşığın arka tarafıyla ezerek, homojene yakın bir görünüm elde etmeye çalışın. Karışımı hazırladıktan sonra cildinizi temizleyerek karışımı cildinize sürün. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra uyguladığınız maskeyi temizleyin. Cildinizde kalan yağlı hissi yok etmek için, nemlendirici etkiye sahip sabunlar kullanabilirsiniz.

Eğer cilt kuruluğu yaşıyorsanız, bu kürlerden bir ya da daha fazlasını uygulayabilirsiniz. Ancak birden fazla kürü uygulamak istiyorsanız, bilmeniz gereken ufak bir detay var. Kür değişimleri arasında bir gün mola vermelisiniz. Cildiniz bu sırada dinlenme ve toparlanma imkanı bulacaktır. Aynı kürü uygulamaya karar verirseniz, bu mola süresine gerek yok. Son olarak, kürleri gece yatmadan önce uygulamanız halinde, daha faydalı olacağını söylemek gerek!

Sizin de cilt kuruluğuyla mücadele etmek için kullandığınız yöntemler varsa, bizimle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz! Sağlık ve güzellik dolu günler geçirmeniz dileğiyle… 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir