Lupus Hastalığı ve Tedavisi

Lupus HastalığıLupus hastalığı insanın bağışıklık sisteminin kendi doku ve organlarına savaş açması sonucu oluşan kronik bir hastalıktır. Bir nevi bağışıklık sisteminin bozulmasından dolayı meydana gelen bir rahatsızlık travmasıdır. En belirgin özellikleri eklem ağrıları, yüksek ateş ve deride döküntüdür. Bu hastalığın teşhisi doktorlar açısından oldukça zordur. Çünkü bu hastalık birçok hastalığın belirtileriyle ortak özellikler taşır. Bu nedenle hastalığın doğrudan teşhisi zaman alır.

Bu hastalık nedeniyle birçok iç organ zarar görebilir. Akciğerler, kalp, beyin ve böbreklerin zarar görme riski oldukça yüksektir. Lupus hastalığı nı teşhis etmede ki en kolay yol, bu hastalığa sahip kişilerin burnundan yanaklarına doğru uzana cilt

döküntüsüdür. Bu hastalık nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte büyük oranda kadınlarda meydan gelmektedir. Kadınlarda özellikle 20’li yaşlardan başlayıp 30’lu yaşların sonuna kadar olan sürede görülür.

Lupus hastalığının tam nedeni bilinmemesine rağmen genel olarak çevresel faktörlerin etkileşimi sonucunda meydana gelmektedir. Ayrıca ağız ve burunda çıkan yaralar, eklem ağrıları, güneş ışığına maruz kalmayla ciltte oluşun döküntüler, baş ağrısı, bulanık görme ve akciğerdeki iltihaplanma bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Lupus hastalığı nın tedavisinde farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Hafif yaşanan lupusta kısa süreli ilaç tedavisi ve derinin güneşten korunması yeterli iken, daha ağır geçiren hastalar için kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Size en uygun tedavi yöntemini bulmak için uzman bir doktorla görüşmeli, tedavi sonrasında da düzenli doktor kontrollerini gerçekleştirmelisiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir