Makyaj Malzemelerinde Kısırlık Riski!

makyaj-malzemelerinde-kisirlik-riski

Makyaj, güzel görünmenin önemli bir parçası. Fakat güzelleşmek için sağlığınızı riske atmamalısınız! Makyaj malzemelerindeki tehlike hakkında bilgiler Hatun Güncesi’nde.

Tüm kadınların, öyle ya da böyle bir şekilde kullandığı ve kullanmaya devam edeceği, makyaj malzemelerindeki risklerden söz edeceğiz bugün. Öyle ya, her dikkatsiz kullanılan şey vücudumuza bir zarar verebilir. Makyaj malzemeleri de öyle. Özellikle bazı makyaj malzemelerinin kullanımını ya da bazı makyaj malzemelerinin dikkatsiz kullanımı, vücudunuza pek çok zarar verebilir.

Makyaj ve Kısırlık İlişkisi

Kadınların vazgeçilmezlerinden olan makyaj malzemelerinin, muhteviyatındaki kimyasallar nedeniyle kısırlık riskini artırdığı uzmanlar tarafından açıklandı. Özellikle erken yaşta makyaj yapmaya başlayan kişilerde, makyaj malzemelerinin içerdiği kimyasallar vücudun hormon dengesini bozabiliyor. Özellikle merdiven altı olarak tabir edilen makyaj ürünleri, içerdikleri “phthalates, triclosan, parabens” maddeleri sebebiyle çeşitli zararlara yol açabiliyor. Bu tarz makyaj malzemelerinde, gerekli labaratuar testleri de yapılmadığından belirtilen maddeler dışında nelerin bulunabileceğini kestirmek oldukça zor.

Öte yandan, normal makyaj malzemelerinde de bulunan bazı maddeler, erken yaşta başlanan makyaj sonucunda üreme hücrelerinde geri döndürülemez tahribata yol açıyor. Öyle ki, bu tahribatın sonucunda çocuk sahibi olamama ihtimali gün ışığına çıkıyor. Merkezi Washington’da bulunan Çevre Araştırmaları Grubu (EWG) tarafından yapılan araştırma sonucunda, onlu yaşlardaki kadınlarda günde 17 güzellik ürünü kullanıldığını belirten bir sonuç ortaya konuldu.

Phthalates, triclosan, parabens gibi maddeler sadece hormon dengesini bozmakla da kalmıyor. Cilt kanseri başta olmak üzere, pek çok cilt ve deri altı hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Güzelleşmek adına, sağlığınızdan olmamak için; bilmediğiniz ve gerekli labaratuar testlerinden geçirilmemiş ürünleri kullanmamanız gerekiyor. Güvenilirliği onaylanmış makyaj ürünlerindeyse; “Azı karar, çoğu zarar.” deyişini kılavuz edinmekte fayda var. 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir