Metabolizma Hızını Artırma Yolları

Metabolizma Hızını Artırma YollarıMetabolizma, vücudumuzdaki temel işlemlerin karşılanabilmesi için gereken enerji miktarıdır. Gün içinde yediğimiz içtiğimiz şeyler, yaptığımız egzersizler metabolizma hızını artırıp azaltabilir. Metabolizma hızının fazla olması, özellikle kilo  vermek isteyenler için önemlidir. Metabolizmanız ne kadar hızlı olursa kilo vermeniz o kadar kolaylaşır.

Metabolizma hızını etkileyen pek çok faktör vardır. Bugünkü yazımızda metabolizma hızını artırma yolları nı anlatacağız. Bu sayede metabolizma hızınızı artırarak daha rahat kilo verebilirsiniz.

Metabolizma Hızı Nasıl Artırılır?

  1.  Eğer gün içerisinde içtiğiniz su 1 litreyi bile bulmuyorsa ilk yapmanız gereken içtiğiniz su miktarını arttırmanızdır. Günde içeceğiniz 3 bardak fazla su metabolizmanızı %20 oranında hızlandıracaktır. Günlük su miktarınızı 2.5 litreye çıkarmanız daha rahat kilo vermenize yardımcı olur. Eğer su içmeyi unutuyorsanız, 1.5 litrelik bir su şişesini göz önünde bir yere koyun, bu sayede şişeyi gördükçe su içeceksiniz.
  2. Metabolizma hızını artırmanın yolları ndan biri de az ve sık beslenmektir. Az ve sık beslenmeniz kan şekerindeki dalgalanmaların önüne geçecek ve hem açlık krizlerinden sizi koruyacak hem de metabolizma hızınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra öğün atlamamanız da kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  3. Metabolizma hızınızı artırmak için bitkisel çözümlerden yararlanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse yeşil çayın metabolizma hızını artırarak kilo vermenize yardımcı olduğu bilinen bir şey. Bunun yanı sıra Türk kahvesi de yağ yakımına yardımcı olan içeceklerdendir. Acı pul biberin içerisinde bulunan kapsaisin maddesinin de metabolizma hızını artırdığı biliniyor. Yine de bu gıdaları fazla tüketmemekte fayda var.
  4. Düzenli egzersiz yapmak da metabolizma hızını artırma yolları ndan biridir. Düzenli sporu hayatınızın bir parçası haline getirmeniz, sizin hem daha sağlıklı hem de daha fit olmanızı sağlar. Eğer spor salonuna gidecek vaktiniz ya da ayıracak bütçeniz mevcut değilse evde yapılan egzersizleri deneyebilir, bu sayede metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bunların yanı sıra hareket etmeyi günlük yaşamınıza eklemelisiniz. Araba kullanmak yerine yürüyebilirsiniz, asansör yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz, güzel bir müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Yapabilecekleriniz sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza bağlı.
  5. Düzenli beslenmek ve zararlı gıdalardan uzak durmak da vücudunuzu yormayacağı için metabolizmanızı hızlanmasına yardımcı olacaktır. Karbonhidrat (ekmek, poğaça, makarna…) yerine protein ağırlıklı (et, yumurta, süt, peynir..) beslenmeniz metabolizma hızınızı arttıracaktır. Her öğünde mümkün olduğunca protein almaya çalışın. Protein kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olacak ve sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir