Neden Yorgun Hissediyorum?

Neden Yorgun HissediyorumKısalan günlerin, azalan güneşli havaların en kötü etkilerinden biri sürekli devam eden yorgunluk halidir. Uyusanız geçecekmiş gibi duran yorgunluk hissi saatlerce uyusanız bile geçmeyebilir. Bu yorgunluğunuz bir sağlık sıkıntısının habercisi olabilir. Bugün size vereceğimiz bir kaç farklı yöntem ile neden yorgun hissediyorum sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bir kaç haftadır oldukça keyifsiz ve dokunsalar ağlayacak haldesiniz. Bunun yanında yorgunluk hiç peşinizi bırakmıyor, üzgünüz ama ciddi bir depresyon eşiğinde olabilirsiniz. Böyle bir ruh halinde bırakın kendinizi zorlamayı; alışverişe çıkmak, kendinize çay kahve hazırlamak ve hatta yataktan çıkmak gibi günlük aktiviteleriniz bile zor gelecektir. Eğer böyle bir ruh hali içerisindeyseniz ihmal etmeden bir doktora görünmelisiniz.

Sürekli yorgun hissediyorsunuz ve bunun yanı sıra sık sık uzaklara dalıyorsanız, çok büyük bir ihtimalle bir kaç geceden beri uykusuzluk çekiyorsunuz. Yapmanız gereken şey sizin uykudan alıkoyan problem ne ise onu çözmeye çalışıp beyninizi rahatlatın. Kolunuzu kaldırmaya mecaliniz olmadığı günlerde dikkat etmeniz gereken en önemli şey günde 8 saat uyumaya çalışmak olacaktır. Uyumadan önce tüm teknolojik aletlerle ilgilenmeyi bırakıp kendinize odaklanın, mümkünse 10 15 dakika kadar sessiz bir ortamda meditasyon yapmak sizi oldukça rahatlatacak ve rahat bir uykuya zemin hazırlayacaktır.

Sürekli neden yorgun hissediyorum diyorsanız ve bununla birlikte sık sık gözleriniz seğiriyorsa, hayatınızda ciddi bir stres kaynağı var demektir. Yapacağınız ilk şey hayatınızdaki stres kaynağını ortadan kaldırmaya çalışmak olmalıdır. Hayatımızdaki her olumsuzlukla kolay bir şekilde baş edemeyiz. Yine de bu stresin etkilerini en aza indirmeniz gerekir. Hoşunuza giden türde müzik dinlemek stresle başa çıkmanın kolay yollarından biridir. Bunun yanı sıra egzersiz yapmak sizi daha iyi hissettirecek, olaylara karşı hem fiziksel hem ruhsal olarak daha rahat hissedeceksiniz.

Adet döneminden önce yorgunluk katsayınız artıyorsa bu dönemdeki yorgunluğunuz hormonlarla alakalı olabilir. Adet döneminde vücuttaki seratonin seviyesi azalır ve bu eksiklikten dolayı hem moralsiz hem de çok yorgun hissedebilirsiniz. Bu dönemlerde beslenmenize biraz daha dikkat etmenizde fayda var. Kahve ve gazlı içeceklerin yerine bitkisel çaylara ağırlık verebilirsiniz. Karbonhidratlar yerine daha protein veya salata ağırlıklı beslenmeniz sizi daha hafif hissettirecektir. Bu dönemde yapacağınız hafif egzersizler, esneme hareketleri veya açık havada yapılan yürüyüşler neden yorgun hissediyorum sorunuzu azaltacaktır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir