Nefes Egzersizinin Faydaları

Nefes Egzersizinin FaydalarıNefes egzersizleri, gün geçtikçe pek çok kişi tarafından öğrenilmekte ve uygulanılmaktadır.  Genellikle stresten kurtulmak için yapılan yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı etkinliklerde doğru nefes almak oldukça önemlidir. Sadece nefes alma tekniğini değiştirerek stresten kurtulmak büyük ölçüde mümkün. Peki, nefes egzersizlerinin ne faydası var? Vücuda ne gibi etkileri oluyor? Bu yazımızda nefes egzersizinin faydalarını anlatacağız.

Nefes egzersizinin son zamanlarda önem kazanmasının bir çok nedeni var. Bunlardan bazıları doğru nefes alıp vermenin hızlı bir şekilde sonuç vermesidir. Bedava olması ve sakin kalabilmek için oldukça yardımcı olmasıdır.

Nefes Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Nefes egzersizleri sizin için çok güzel faydalar sağlayabilir. Günümüzün en çok sorun çıkaran konusu stres olduğu için, stresi atmanın yollarını bilmek günlük hayat sorunlarıyla başa çıkabilmeniz açısından önemlidir. Stresle başa çıkabilmenin en basit yolu da doğru nefes almaktır.

Nefes egzersizinin faydalarına geçmeden önce doğru nefes nasıl olmalı onu anlatalım. Uyurken alınan nefes derindir. Doğru nefes almayı öğrenmenin en kolay yolu uykudaki gibi bir pozisyon almaktır. Sırtüstü yatıp gözlerinizi kapatın. Tüm vücudunuzu rahat bırakın ve uyuduğunuzu düşünün. Sonra yavaş yavaş nefesinizi derinleştirin. Ciğerlerinizi sırayla önce alt, orta ve üst kısımlarını havayla doldurmaya çalışın. Ciğerlerinizdeki havayı boşaltırken de tam tersi olarak, önce üst sonra orta ve alttaki havayı boşaltmaya çoğaltmaya çalışın. Tüm bu işlemleri burnunuzu kullanarak yapmaya çalışın. Doğru nefes aldığınızda havanın kaburgaların yanlarına baskı yaptığını hissetmelisiniz.

Nefes egzersizinin faydalarından biri metabolizmayı güçlendirmesidir. Ciğerlerinizin kapasitesi artacağı için vücudunuza daha fazla oksijen girecek ve metabolizmanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Doğru nefes alıp vermeniz kilo vermenize de fayda sağlayacaktır. Doğru nefes alma sayesinde diyaframınızı daha etkin kullanabilirsiniz. Diyafram kasının etkin kullanılması da sindirim ve boşaltım sistemine yardımcı olacağı için kilo vermenizde etkili olacaktır.

Doğru nefes alma vücudunuzdaki seratonin hormonunu da yükseltmeye yardımcı olur. Bu sayede olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmanızı sağlayarak daha mutlu ve huzurlu olmanıza yardımcı olacaktır. Bu da günlük hayatınızda daha olumlu bir hale gelmenize yardımcı olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Nilay dedi ki:

    Nefes egzersizleri fiziksel stresin azaltılmasında ve herhangi bir zamanda rahatlamada kullanılabilir. Ama bazı zamanlarda nefes egzersizleri – kendi başına veya diğer stresten kurtulma yöntemleri ile beraber – en iyi seçimdir. Ben de gündelik yaşamımda sık sık nefes egzersizlerine başvurarak rahatlıyorum. Özellikle, öfkelendiğim zamanlarda çok işe yarıyor. Nefes egzersizlerini bu açıdan da değerlendirmek yararlı olacaktır. Yazınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir