Nöropatik Ağrıların Tedavisi, Belirtileri ve Nedenleri

Nötopatik Ağrıların Tedavisi, Belirtileri ve NedenleriNöropatik ağrı, periferik veya santral sinir sisteminin bir kısmının zarar görmesi, işlevlerinin bozulması veya uyarıcılığının değişmesi ile ilgili bir ağrıdır. Nöropatik ağrı, hasardan veya oluşan hasarın derecesinden ayrı olarak devam eder ve hatta haftalar, aylar, yıllar içinde şiddetlenme ihtimali bulunur. Nöropatik ağrı nedenlerini, santral ve periferik nedenler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bugünkü yazımızda nöropatik ağrıların tedavisi, belirtileri ve nedenleri hakkında bilgi vereceğiz. 

Göz ağrılarının nedenleri için yazımızı okuyabilirsiniz. Karın ağrısının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz. Diş ağrısından muzdaripseniz diş ağrısının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Nöropatik Ağrıların Belirtileri

Nöropatik ağrıların belirtilerinden başlıcaları şunlardır:
Travma, cerrahi, basınca bağlı hasar, metabolik bozulmalar, enfeksiyon, kansere dayalı ağrılar, toksin/ilaç/alkole bağlı ağrılar, vasküler rahatsızlıklar, beslenme bozuklukları sayılabilir.

Nöropatik Ağrıların Nedenleri

Nöropatik ağrıların nedenlerini üç grupta inceleyebiliriz; Sinir sistemi hasarlarına bağlı ortaya çıkan ağrı sendromlarının farkına varılması, nöropatik ağrılı hastaların tedavisinde yeterli başarıya ulaşılamaması, nöropatik ağrı mekanizmalarının olası tedavi modellerinin çalışılabildiği ve araştırılabildiği hayvan modellerinin ilerletilmesi olarak sıralanır.

Nöropatik ağrıda, kompleks bir duyu sistemi olan, somatosensoriyal sistemin normalin dışında uyarılması söz konusu olduğu için ağrı rastgele belirir. Bununla birlikte ağrı eşiğinde düşme de baş gösterir. Dolayısıyla normalde ağrısız olan bir uyaran ağrı meydana getirebilir. Nöropatik ağrı nedenleri arasında en önemli grubu oluşturan diabetik nöropati, periferik nöropatiler arasında tanı açısından kolay fakat tedavi açısından oldukça zor bir grubu oluşturur.

Nöropatik Ağrıların Tedavisi
Nöropatik ağrı tedavisinin ilk şartı değerlendirme ve tanının erken yapılışıdır. Erken yapılmış bir tanılama, sınıflama ve doğru yapılmış bir değerlendirme tedavide çok önem arz etmektedir.

Aynı hastalığı olanları benzer şekilde tedavi etmek, tek bir hastalıkta belirtilerin ortaya çıkmasında birden fazla mekanizma olabileceğini akılda tutmak, hastalığın ilerleyişi sırasında değişik mekanizmaların dönemsel olarak baskın karakter halini alacağını ve değişik hastalıkların aynı belirtileri yapabileceğini akılda tutmak gerekmektedir. Nöropatik ağrısı olan hastalarda tedavinin hedefi özel belirti ve semptomlara karşı olmalıdır. Tedavi yaklaşımı ağrının azaltılması ve yaşam kalitesinin artrılmasıdır.

Nöropatik ağrıların tedavisi için kullanılan ilaçlar:

Trisiklik antidepresanlar, Antikonvülzanlar, Antiaritmikler, Opiyatlar,  Oral ve topikal lokal anestezikler, Ketamin sayılabilir.

Son yıllarda giderek artan çalışmalar ışığında, nöropatik ağrı sisteminde sağlanan gelişmeler, ileriki yıllarda tedavi modelleri arasında belki de en tartışmalı ağrı grubu nöropatik ağrıların, tedavisinde yeni yöntemlerin bulunmasını sağlayacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir