Obezite ve Tedavisi

Obezite ve TedavisiObezite, günümüz hastalıklarındandır ve oranı gittikçe artmaktadır. Bu hastalık boy ve kilo oranlarındaki dengesizlik neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu dengesizlik erkek ve kadınlarda farklı oranlarda ortaya çıkmaktadır. Vücut kitle indeksi erkeklerde %30, kadınlarda %25 oranı ve üzerinde olduğu zaman risk ortaya çıkmaktadır.
Obezite nedir sorusu karşısında pek çok insanın kafası oldukça karışıktır. Bu hastalığa maruz kalan çoğu kişi asla tedavisinin mümkün olmadığını düşünmektedir. Bu ise büyük bir yanılgıdır. Hastalığınızın altında şeker gibi başka sebepler bulunuyorsa eğer bir uzman yardımı ile öncelikle bu hastalıklar kontrol altına alınmalıdır.Bu durum halledildikten sonra düzenli beslenme, spor gibi durumlarla obezitenin önüne geçilebilir.

Bunun yanı sıra obezite için pek çok ameliyat da gerçekleştirilmektedir. Fakat bunlardan daha önemlisi bu hastalık oluşmadan önce gerekli önlemleri almaktır. Obeziteden korunma çocukluk dönemlerinde başlamalıdır. Çocukluk döneminde geliştirilen beslenme alışkanlıkları bireyin tüm hayatı boyunca devam etmektedir. Özellikle ergenlik dönemiyle birlikte oluşan kilo yetişkinlik döneminde obeziteye yakalanma riskini artırmaktadır.

Bu operasyonlar çeşitlilik göstermektedir. Yöntemlerden biri ise midenin küçültülmesi durumudur. Mide bir operasyon ile küçültülür. Bu durumda beslenme, tat alma gibi durumlara hiçbir zarar gelmez. Mide küçüldüğü için daha az acıkırsınız. Yani istediğiniz her şeyi daha az olarak yersiniz ve daha düzenli kiloya zamanla ulaşırsınız. Mide küçültme ameliyatında dikkat edilmesi gereken şey ise, ameliyatı olduktan sonra beslenmenizde ciddi anlamda değişiklik yapmanız gerektiğidir. Doktorunuzun tavsiyesine dikkatlice uyduktan sonra rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir