Polisitemi Vera Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kan hücresi üretilen kemiklerin iliğinde çoğunlukla kırmızı kan hücreleri üretim normal sınırından daha çok olursa bu durum polisitemi vera olarak adlandırılır. Daha çok erkeklerde görülen polisitemi vera nadir görülmesine karşın doğumsal olarak nitelendirilmez. Sonra gelişen bir hastalık olarak hem trombosit, hem lökosit hem de eritrosit üretiminde artış söz konusudur. Bu yazımızda polisitemi vera nedir, polisitemi vera belirtileri ve polisitemi vera tedavisi hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Yavaş bir seyre sahip olan polisitemi vera, ilerlemiş aşamalarında lösemiye kadar uzanabilir. Kan yoğunluğu artar, trombositler yükselirse ani bir kalp krizine ya da felce neden olabilir. Trombositler çoğalınca doğal pıhtılaştırma yetenekleri kaybolabilir; bu da küçük yaralanmalar da dahi durdurulamayan kanamalara yol açabilir.

Polisitemi Vera Belirtileri

Baş ağrısı ile başlayan, sersemlik yapan, kaşıntıya sebep olan, cildi kırmızı renge çeviren, zaman zaman nefes darlığı yapan polisitemi vera belirtileri, ek olarak görmede bozukluklara, deride kırmızı renkte nokta şeklinde lekelere, az morluklara, ve halsizliğe neden olabilmektedir.

Tüm kan testleri uygulanarak hepsinin değerleri tek tek incelenir; çünkü hemen hepsinin değerinde bu hastalıkta artış gözlenebilir.

Polisitemi Vera Tedavisi

Polisitemi vera belirtileri gösteren hastalarda, artan değerler yüzünden damar içlerinde oluşabilecek pıhtılaşmalar önlenmelidir. Bu yüzden hastadan periyodik olarak kan alınarak yoğunluk azaltılmaya çalışılır. Kemik iliği ile ilgili bazı hekimlerin kemoterapi önerdikleri görülmüştür. Bu hastalıkta aspirin kullanımına yer verilmez; aksine kaçınılır; çünkü aspirin kanı hızlandırıcı etkisiyle zaten yoğun olan üretimi ve akışkanlığı hızlandıracak ve mide kanamalarına yol açabilecektir.

Bu şekilde yaşayan hasta 12-16 yıl zaman aralığında yaşamını kaybedebilir. Zira vücut bu kadar üretime çok fazla dayanamayacaktır. Belli bir dengede yaratılan vücut ne az ne de çok üretimle kendi başına mücadele edemez. Bu hastalık, damar içinde pıhtılaşma, mide ülseri, gut, midenin kanaması, kalp yetmezliği, lösemi, miyelofibrozis adındaki hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir