Ramazanda Kilo Verme Yöntemleri

Ramazanda Kilo Verme YöntemleriOruç tutulacak sürenin uzunluğu, sıcakların fazla olması ve bu nedenle su içmeye çok ihtiyaç duyulması gibi sebeplerle yaz aylarında oruç tutmak zorlaşmaktadır. Bu nedenle vücut kilo almaya meyilli hale gelir. Buna rağmen yaz aylarındaki meyve ve sebzelerin daha hafif olması, yaz yiyeceklerinin daha hafif olması gibi sebeplerle kilo almamak dahası kilo vermek mümkün hale gelmektedir. Bugünkü yazımızda ramazanda kilo verme yöntemleri ni anlatacağız. Bu sayede sizde ramazan ayında kilonuzu koruyabilir, hatta kilo verebilirsiniz.

  • Uzun süreler aç kalan bünyenizi fazla yormamak için iftarda su ve çorba önceliğiniz olsun. Çorba içerdiği besinler sayesinde size tokluk hissi verecek, midenizi tıka basa doyurmanızı engelleyecektir. Su içmeniz de gün boyu susuz kalan metabolizmanızın daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.
  • Orucunuzu açmak için hurma tercih edebilirsiniz. Hurma hem ihtiyacınız olan şekeri verecek hem de lifli yapısı sayesinde kısa sürede açlık hissini bastıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise sınırlı sayıda hurma tüketmek olacaktır. İçerdiği şekerden dolayı 4 adetten fazla tüketmek size kilo aldırabilir.
 • Ramazanda kilo verme yollarından biri de orucunuzu açıp, küçük bir öğün yedikten sonra bir süre ara vermektir. Bu da aynı şekilde bir anda midenize yüklenmenizi engelleyeceği için daha çabuk doymanızı ve gereksiz yemek yemenizi engelleyeceği için kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Bütün gün aç kaldınız ve iftarın hayalini kurdunuz. Bu nedenle iftarda hızlı hızlı yemek yemek isteyeceksiniz. Hızlı yemek yemek kilo almanıza ve halsizliğe neden olacağı için yemeklerinizi iyice çiğneyerek ve yavaş yavaş yemenizde fayda var.
 • Ramazanda sıklıkla şikayet edilen durumlardan biri kabızlıktır. Bütün gün su ihtiyacı çeken vücut kabızlığa en büyük etken. Bu durumun önüne geçebilmek için iftarla sahur arasında bol bol su içmeniz gerekmektedir. Fakat peş peşe içeceğiniz suyun vücudunuza faydası olmadığını hatırlatmakta fayda var. Ardı ardına 3 bardak su içmek yerine yarımşar saat arayla su içmeniz vücudunuz için çok daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda aralıklı olarak su içmek, ramazanda kilo verme yöntemleri nden biridir.
 • Oruç yaz aylarına sebebiyle iftarda fazla yağlı yiyecekler tercih etmeyin. Yaz mevsimi meyve ve sebze çeşitliliği açısından bol olan bir mevsim olduğu için hafif yemek pişirme konusunda zorluk yaşamayacağınız bir dönem. Akşamları kızartma ve hamur işleri yerine fırında ya da ızgarada pişen yemekler tercih edebilirsiniz. Bu madde sadece ramazanda değil normal zamanlarda da kilo verme yöntemleri içinde sayılabilir.
 • Ramazan sofraları tatlısız olmaz diyenlerdenseniz, tatlı hayatınızda büyük bir yer kaplıyorsa şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edin. Daha hafif olacağı için sizin de kilo almanızın önüne geçecektir.
 • Yemek yedikten yaklaşık 1.5 saat sonra yarım saatlik egzersizler hem kilo almanızı hem de dinç hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer vücudunuz hamsa tempolu yürüyüşlerle vücudunuzu alıştırabilir hem de ramazanda formunuzu koruyabilirsiniz.
 • Ramazanda yenen öğün sayısı azaldığı için mümkün olduğunca yoğurt, süt ve süt ürünlerini tercih etmeye çalışın. Aynı zamanda güçsüz düşmemek için meyve tüketiminize de dikkat edin. Gün içinde en az 1 porsiyon kadar meyve yemeye dikkat edin.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. nurdan dedi ki:

  tatlım bitanem çok güzel yazıyorsun da ben iftarı yaptıktan sonra dilim dilim yediğim baklavalar sonucunda iyice göbekli biri oldm çıktım. 🙁

 2. Ayna dedi ki:

  Bilgiler icin cok tesekür ederim. Bende Kilo vermek istiyorum ama olmuyor. Insallah bu Bilgilerden sonra olur. Tesekür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir