Regl Sancısını Hafifletin!

Regl Sancısını Hafifletin

Bir çok kadın regl sancısından mustariptir. Bu yazımızda regl sancısını hafifletecek öneriler vermeye çalışacağız.

Sürekli tatlı yeme isteği, bel ve karın ağrıları, ağlama krizleri, aşırı duygusallık…Regl dönemi her kadın için zor geçen bir süreçtir. Duygu değişimleri ve çekilen ağrılar günlük yaşama da olumsuz olarak yansıyabiliyor. Bu dönemde çekilen ağrılar tamamen geçmese bile bir kaç küçük önlemle regl sancısını hafifletebilirsiniz.
Ağrı kesiciler sizin kurtarıcınız olabilir fakat ilaç almadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu yazımızda regl sancısını hafifletecek  öneriler den bahsedeceğiz.

1. İlk olarak regl döneminde vücudunuzu sıcak tutun. Bu dönemde özellikle ayaklarınızı ve belinizi sıcak tutmaya çalışın. Ilık bir duş sizi oldukça rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra sıcak su torbasıyla karnınızı sıcak tutabilirsiniz.

2. Regl döneminde artan tatlı, şekerli gıdalar tüketme isteğini durdurmaya çalışın. Vücudunuzun kan şekerini dengede tutması gereklidir. Aşırı tatlı gıdalar yediğinizde kan şekeriniz hızla yükseldiği için sizi olumsuz etkileyecektir. Aynı şekilde kafeinden uzak durmak da regl sancısını hafifletmeye yardımcı olur.

3. Regl döneminde balık, yumurta gibi protein ağırlıklı besinler tüketmeniz daha rahat bir dönem geçirmenizi sağlar. Bunun yanında kalsiyum, magnezyum ve B vitamini bulunan besinler tüketmeye çalışın.

4. Regl sancısını hafifletecek öneriler arasında yer alan çözümlerden birisi de egzersizdir. Çok ağır egzersiz yapmak yerine yürüyüş veya meditasyon yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Egzersiz yapmak endorfin salgılanmasını sağlayarak sizin daha mutlu ve rahat hissetmenize yardımcı olur.

5. Bitki çaylarının da adet sancılarını hafifletici etkileri vardır. Tabi ki her şeyin çoğu zarar diye düşünerek bitki çaylarını abartmamakta fayda var. Özellikle zencefil çayı, nane çayı ve papatya çaylarını regl döneminde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Regl sancısını hafifletecek öneriler bu şekilde. Eğer sizin de kendi uyguladığınız yöntemleriniz varsa, Hatun Güncesi okurlarıyla paylaşmanızdan mutluluk duyarız. Regl sancısız günler geçirmeniz dileğiyle… 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir