Renkli Yiyeceklerin Faydaları

Renkli Yiyeceklerin FaydalarıSağlıklı beslenme için sebze ve meyvelerin önemi büyüktür.Vücudumuz için gerekli vitaminleri ve mineralleri sebze, meyvelerden almak hem sağlıklı hem de vücut için oldukça iyidir. Uzmanlara göre yiyecekleri renklerine göre tüketmek, aynı öğünde aynı renk yiyeceklerden yememek sağlık için daha faydalı. Bu sayede vücut için gerekli vitaminler daha rahat karşılanıyor. Bugünkü yazımızda renkli yiyeceklerin faydalarını bulacaksınız.

Yeşil Besin Grubu

Yeşil Renkli Besinlerin Faydaları

Yeşil Renkli Yiyeceklerin Faydaları

Yeşil besinler yaz aylarında daha çok olsa da kış aylarında da eksikliğini aratmıyor. Özellikle karaciğer ve böbrekler için etkili olan yeşil sebzeleri, meyveleri sofranızdan eksik etmeyerek hem kilo almanın önüne geçmiş hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Yeşil Biber

C vitamini açısından çok zengin olan yeşil biber özellikle yaz aylarında bol bol tüketilmesi gereken sebzelerden. Kahvaltıda, yemeklerin yanında, salatalarda rahatlıkla kullanabileceğiniz yeşil biber ile üst solunum yolu enfeksiyonu, nezle, grip gibi hastalıklara karşı koruyucu niteliğindedir.

Maydanoz

Mükemmel bir A vitamini deposu olan maydanoz vücut için oldukça faydalıdır. Salatalarda ya da yemeklerin yanında tüketebileceğiniz maydanozu yaz kış sofranızdan eksik etmeyin. Maydanoz idrar yolu enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit gibi rahatsızlıklara  karşı koruyucu özelliği vardır.

Brokoli

Kış aylarının vazgeçilmezi olan brokoli, özellikle zayıflamak isteyenler için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Yüksek miktarda antioksidan içeren brokoli, sindirim sisteminin düzenli çalışmasında faydalıdır. Yoğurt ile birlikte tüketildiğinde vücut için gerekli kalsiyum alınıp aynı zamanda sağlıklı bir öğün yapılmış olacaktır.

Sarı ve Turuncu Besin Grubu

Sarı ve Turuncu Renkli Besinlerin Faydaları

Sarı ve Turuncu Renkli Yiyeceklerin Faydaları

Renkli yiyeceklerin faydalarını anlatırken sarı besin grubunu atlamak olmaz. Özellikle meyve grubunu içeren sarı renkli besinler özellikle bağışıklık sisteminin korunmasında etkili.

Limon

En yüksek C vitamini içeriğine sahip olan limon özellikle kış aylarında yeşillik salatasının içinde bol miktarda kullanılmalıdır. Tüm üst solunum yolu enfeksiyonları için sıklıkla tüketilmesi gerekir. Yaz aylarında ise marketlerden limonata almak yerine evde limonla yaparak hem limonun içerdiği C vitamininden faydalanıp hem de ferahlayabilirsiniz.

Havuç

Güçlü bir antioksidan olan havuç A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Besin lifi açısından da zengin olan havuç sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kanserden kalp hastalıklarına kadar koruyucu özelliği olan havuç, diyet yapanlar için de oldukça faydalı bir besindir.

Ayva

Kış hastalıklarının önüne geçmek için tüketmeniz gereken ayva, aynı zamanda kilo vermek isteyenler için de ideal bir meyve. Kolestrol düşürmeye, tansiyonu dengelemeye, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

Kırmızı Besin Grubu

Kırmızı Renkli Yiyeceklerin Faydaları

Kırmızı Renkli Yiyeceklerin Faydaları

 

Kırmızı renkli besinlerin faydalarından en öne çıkan, kış aylarında sağlığın korunmasında çok etkili olmasıdır. Kansere karşı güçlü bir antioksidan olan kırmızı besinler yaz kış mutfağınızda olması gereken besinlerdir.

Nar

İçinde bulunan vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan nar aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İster ara öğünlerde, ister salatalarda lezzetle tüketebilirsiniz. Kan şekerini kontrol altına alan nar, kolestrolun azalmasına ve zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Turp

Nar gibi güçlü bir antioksidan olan turp C vitamini açısından oldukça zengindir. Yüksek besin lifine sahip olan turpu tüketenlere kilo verme konusunda da yardımcı olur. Folik asit ve fosfor açısından da tüketilmesi gereken besinler arasında olan turp böbrek sağlığı için de oldukça faydalıdır. Eğer tek olarak tüketmekte zorlanıyorsanız, marul salatasında havuçla birlikte rendeleyerek tüketebilirsiniz.

Domates

Yaz kış bulabileceğiniz sebzelerden olan domates en faydalı gıdalardan biridir. Güçlü bir antioksidan olan domates aynı zamanda yüksek oranda C vitamini ve E vitamini içerir. Kalp damar sağlığı, kemik sağlığı, göz sağlığı ve saç sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir