Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin NedenleriSaç dökülmesi kadın erkek demeden, her yaşta karşımıza çıkabilecek bir problem. Saçlar görünümde büyük rol oynar. Bir kadının bakımlı görünmesini sağladığı kadar erkek için de önemlidir. Saç dökülmesini tek bir nedene bağlamak doğru bir yaklaşım değildir. Bugünkü yazımızda saç dökülmesinin nedenleri nden bahsedeceğiz. Siz de bu sebeplerden yola çıkarak gerekli önlemleri alabilir, saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Uzmanlara göre gün içerisinde 100 tele kadar dökülmenin normal olduğu görüşündeler. Vücudumuzdaki hücreler gibi saç tellerinin de bir süresi vardır. Bu süre bitince saçın dökülüp yerine yenilerinin gelmesi gerekmektedir. 

Saç dökülmesinin nedenleri nin başında stres geliyor. Gün içerisinde pek çok stres faktörüne maruz kalıyoruz. Büyük şehirlerde yaşayanlar için özellikle iş hayatı ve trafik çok büyük stres faktörleri. Aşırı stresli geçen günler de vücuttaki pek çok şeye zararı olduğu gibi saç dökülmesini de tetikliyor. Stresi azaltmak için nefes teknikleri , meditasyon gibi yöntemler deneyebilirsiniz.

Diğer bir dökülme nedeni düzensiz beslenmedir. Özellikle D vitamini, B vitamini eksiklikleri, bakır, demir ve çinko eksiklikleri saç dökülmesini tetikleyen faktörlerdir. Aynı şekilde yeterince protein alınmadığı zaman da saç dökülmeniz artacaktır. Bunun için herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktora gidip kan değerlerinize baktırmanız iyi olacaktır. Bu sayede eksik olan vitamin ya da mineral eksikliklerini doktorun tavsiye edeceği ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. D vitaminini almak için özellikle güneşli günlerde yarım saat açık havada yürüyüş yapmanız büyük ölçüde faydalı olacaktır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Hormonal nedenler saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılan nedenlerdendir. Hamilelik, menopoz, tiroit bezindeki problemler, doğum kontrol hapı kullanımı, polikistik over sendromu gibi problemler kadınlar başta olmak üzere hormon değişimlerine neden olur. Bu hormonal değişimler saç dökülmesini artıran nedenler arasında olabilir.

Eğer kilo problemleriniz varsa ve sürekli şok etkili diyetler uyguluyorsanız, saç dökülmelerine hoş geldin diyebilirsiniz. Bir anda hızlı kilo kayıpları saç dökülmesine sebep olur. Bu dökülmeyi bir anda olmayacağı için fark etmeniz ve önlem almanız 3 6 ay arasında değişebilir. Bu nedenle eğer fazla kilonuz varsa sağlıklı ve dengeli beslenerek saç dökülmesinden korunarak kilonuzdan kurtulabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerin dışında genetiğiniz önemli bir faktördür. Eğer ailenizde saç dökülmesi yaygınsa sizde büyük ihtimalle saç dökülmesi yaşayacaksınız.

Saç tipinize uygun olmayan şampuan kullanımı, saç için uygun olmayan kimyasal içeren saç ürünleri, saçı tarama düzeniniz ve saçınızı çok sık ve sıkı toplamanız da saç dökülmesine neden olabilecek şeylerdir. Bu nedenle daha temiz içerikli ürünler kullanmak, saçınız için mümkün olduğunca geniş tarak kullanmak, saç şekillendirici ürünleri mümkün olduğunca az kullanmak saç dökülmesini engellemenize yardımcı olacaktır.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir