Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Sahurda Tok Tutan YiyeceklerRamazan ayının yaz aylarına gelmesiyle birlikte oruç tutmak bünyeleri oldukça zorluyor. Günlerin uzunluğu ve sıcaklıkların fazla olması bazı şehirler için nemle de birleşince iftar zamanını beklemek oldukça yıpratıcı olabiliyor. Oruç tutulan sürenin uzun olması vücudunuzu uzun süre aç bırakmak demek olduğu için sahurda mümkün olduğunca iyi beslenmekte fayda var. Peki hangi yemekler tok tutar, sahurda ne yenmeli, hangi yiyecekler tok tutar gibi soruların cevabını merak ediyorsanız bugünkü yazımızda sahurda tok tutan yiyecekler i öğrenerek daha rahat bir gün geçirebilirsiniz.

    • Yaz günlerinde açlıktan ziyade susuzluk daha büyük sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle sahurda gün içerisinde susuzluğunuzu tetiklemeyecek gıdalar tüketmenizde fayda var. Özellikle tuzlu yiyecekler sizi gün içerisinde çok susatacağı için bunlardan kaçınmanızda fayda var. Tuzlu peynirler, zeytinler, sucuk, sosis gibi gıdalarda fazla tuz bulunduğu için tercih etmemenizde fayda var.
    • Tuzlu gıdaların yanında fazla yağlı gıdalar da gün içinde su ihtiyacınızı artıracaktır. Pizza, patates kızartması ve diğer kızartmalar, börek, pilav gibi yiyecekler susuzluğunuzu artıracak yiyeceklerdir.
  • Susuzluk ne kadar önemli olsa da sahurda tok tutan yiyecekler yemek de o derece önemlidir. Şekerli gıdalar hızlı tokluk sağlarken aynı zamanda hızlı bir şekilde acıkmanıza da neden olur. Bu nedenle kekler, tatlı ve tuzlu kurabiyeler, bal, reçel gibi kahvaltılıklar hem çabuk acıkmanıza hem de gün içerisinde susuzluk çekmenize neden olur.
  • Sahurda içilen çok miktarda su vücudunuza çok faydası olmayacak idrar şeklinde atılacaktır. Bu nedenle sahurda çok fazla su içmek yerine iftardan itibaren düzenli aralıklarla su içmenizde fayda var. Yine de sahurda 2 3 bardak su içmeniz günü daha rahat geçirebilmeniz açısından önemlidir.

Peki Sahurda Ne Yemeli?

  • Bilinen en ucuz ve en iyi protein kaynaklarından biri olan yumurta sizin uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Yumurta kan şekerinizi kontrol altında tutarak gün içerisinde daha az acıkmanızı sağlıyor. Bu nedenle sahurda tercihinizi yumurtadan yana kullanmak sizin açınızdan faydalı olacaktır.
  • Süt ihmal etmemeniz gereken diğer protein ve kalsiyum kaynaklarından biri. Bu nedenle iftar ve sahur arasında 1 2 bardak süt tüketmenizde fayda var. Ayrıca süt, tıpkı yumurta gibi sizin tok kalmanızı sağlayacaktır.
  • Gün içerisinde çok tatlı ihtiyacı hissediyorsanız içeceğiniz sütün içine 1 çay kaşığı tarçın ekleyebilirsiniz. Yumurta gibi etki ederek gün içinde kan şekerinizi kontrol altına almanızı sağlar. Aynı zamanda tatlı krizlerinin de önüne geçer.
  • Sahurda meyve yenir mi diye soracak olursanız cevabımız evet oalcaktır.  Sahurda tok tutan yiyecekler arasında meyveleri de sayabilirsiniz. Meyve tüketmeyi seviyorsanız ve iftardan sonra mideniz almıyorsa sahuru meyve zamanı olarak değerlendirebilirsiniz. Kavun, karpuz, şeftali, üzüm gibi meyveler 1 2 porsiyon olarak tüketirseniz gün içinde daha az açlık ve susuzluk çektiğinizi fark edeceksiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir