Şeker Hastalığı ve Tedavisi

Şeker Hastalığı ve TedavisiGünümüzde kilo problemlerinin çoğunun altında genelde şeker hastalığı bulunmaktadır.Bu hastalık kalıtsal olabildiği gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir.Bunun yanı sıra bu hastalık daha çok yaşlılarda görülmekle birlikte gençlerde görülen şeker oranında da artış gözlenmektedir.

Midemizde bulunan pankreas kan şekerini düzenleyen bazı hormonlar salgılamaktadır. Bu hormonlardan biri de insülin adı verilen hormondur. Bu hormonda sorun ortaya çıkınca vücudumuz için çok mühim olan şeker vücuda giremez. Bu durumda ortada kalan şeker de kana karışır ve kanımızda olması gerekenden daha fazla şeker ortaya çıkar.


Şeker hastası olan kişilerde genelde çok fazla susama, iştah açıklığı, sürekli yemek yeme, beklenmeyen kilo kaybı, sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetme, bulanık görmek, sürekli halsizlik, yaraların uzun süreli olması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Kanda fazlaca bulunan bu şeker vücutta pek çok hastalığa davetiye de çıkarmaktadır. Kalp, beyin vs. pek çok organ bu nedenle sorun yaşayabilir. Bu nedenle hayatınızda yapacağınız bazı düzenlemeler sizi şeker hastalığı ndan koruyabilir. İlk olarak yapmanız gereken düzenli beslenmeyi hayatınıza yerleştirmenizdir. Şekerli ve glisemik indeksi yüksek olan özellikle fast food ve cips, bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Sebze ve meyveyi yemek rutininize eklemek, karbonhidrat alımını azaltmak sağlığınız için en doğru karar olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli egzersiz yapmak, vücudunuzda bulunan yağların yakımını artıracağı için şeker hastalığı na yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Şeker hastalığı tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. Sayılan belirtilerle çok sık karşılaşıyorsanız en kısa sürede bir uzmana danışmalısınız. Aksi takdirde bu durum daha da büyüyebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir