Sık Yapılan Diyet Hataları

En Sık Yapılan Diyet HatalarıSürekli diyettesiniz, 2 kilo verip 1 kilo geri alıyorsunuz ve sürekli yorgun, halsiz hissediyorsanız diyetinizde ciddi bir sorun var demektir. Bu yazımızda sık yapılan diyet hataları ndan bahsedeceğiz. Eğer bunlardan bir ya da birkaçı diyetinizde mevcutsa diyetinizi yeniden gözden geçirmeniz faydalı olabilir.

Öğün Atlamak

Öğün atlamak aslında herkesin bildiği çok önemli bir diyet hatasıdır. Özellikle güne enerjik başlamanızı sağlayan kahvaltıyı atlamak hem bünyenizi hem de diyetinizi önemli ölçüde zora sokar. Gece boyunca çalışan vücudunuz gerekli enerjiyi alamadığı için kaslarınızdan bunu sağlamaya çalışacaktır. Bu tartıda azalma gibi gözükse de aslında yağlarınızı değil kaslarınızı kaybetmenize neden olur. Aynı şekilde öğün atlamak, kan  şekerinizin düşmesine ve bir sonraki öğünde tıka basa yemenize sebep olacağı için yine kilo veremeyeceksiniz.

Fazla Kardiyo Yapmak

Kilo vermede egzersizin önemli bir yeri vardır. Özellikle kardiyo egzersizleri nabzınızı yükselteceği için önemlidir. Fakat kilo vermedeki asıl önemli faktör kaslarınızdır. Kaslarınız geliştikçe harcayacağı kalori artacaktır. Bu nedenle kardiyo ve güç antremanlarını içeren bir egzersiz programı hem vücudunuzu şekillendirecek hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Duygusal Açlık

Duygusal açlığa kapılmak da sık yapılan diyet hataları ndandır. Eğer canınız sıkkınken, stresliyken, mutsuzken yemek yiyorsanız siz de duygusal açlığa kurban gidiyorsunuz demektir. Bunu engellemek için yapabileceğiniz en önemli şey bu dönemlerde yediğiniz içtiğiniz şeylerin listesini tutmak olacaktır. Bu sayede stresli zamanlarda tükettiğiniz şeyleri görebilecek ve buna karşı önlem alabileceksiniz. Bunun yanı sıra evde elinizin altında abur cubur bulundurmamak da bir çözüm olacaktır.

Susuzluk

Susuzluk da sık yapılan diyet hataları ndan biri. Vücudumuz çoğunlukla açlık ve susuzluğu karıştırır. Bu nedenle çok açlık hissettiğinizde önce 1 bardak su için ve 15 dakika bekleyin. Eğer susuzluktan dolayı açlık hissediyorsanız bu his geçecektir. Bunun yanı sıra günlük 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz de kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Tek Tip Beslenmek

Özellikle kısa sürede 4 5 kilo vermek için uygulanan şok diyetler (lahana diyeti, meyve diyeti, makarna diyeti gibi) sizin bünyenizi zayıflatır. Bir öğünde tek tip beslenmek böbreklerinize zarar verecektir. Bu nedenle öğünlerde tüm besin gruplarından yemeye özen göstermelisiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir