Siroz Belirtileri ve Tedavisi

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan siroz karaciğere sirayet edip, karaciğerin tüm işlevlerini engelleyen ve önemsenmez ise son aşamasında karaciğer nakline ihtiyaç duyuran bir hastalıktır. Karaciğerde doğal dokular yerine nedbe adı verilen dokuların oluşmasına neden olur. Sirozun bilinen en yaygın iki temeli alkole ve Hepatit-C hastalığına dayanmaktadır. Bugünkü yazımızda siroz nedir, siroz belirtileri, siroz tedavisi gibi sirozla ilgili merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Aşırı bir şekilde alkol tüketimine karaciğer ortalama on yıl dayanabilir. Alkol az içilse bile siroza yakalanma riski vardır. Her insanda aynı oranda etkili olmasa bile eninde sonunda alkol tüketenlerin karaciğerlerinde problem oluşmaktadır. Alkolün etkisini en aza indirmek için, içiciler ertesi gün aç karna bal tükettiklerini söylemektedirler.

Alkolün dışında Hepatit C de kronik halde ise zamanla karaciğeri dezenformasyona uğratıp, siroz sonucuna doğru yol aldırmaktadır. Tabi bu iki sebebin dışında da nedenler yok değil.

Karaciğerde sıvı birikmesi, çeşitli bakteri ve parazitler, zehirler, bazı ilaçların yan etkisi ve hatta ömürlük ilaç kullananların yan etkilerinden biri de karaciğer yetmezliği olabilmektedir. Karaciğerde yağlanma oluşturan steatohepatit türü de bir müddet sonra siroz belirtileri göstererek siroz hastalığı oluşturmaktadır.

Siroz Belirtileri

Erken fark edilemeyen sirozda başlıca belirtiler; genel olarak halsiz hissetme, iştahın kaybı, mide bulantısı ile kusma, kilo kaybetme, bacak ve karın bölgesinde sıvı birikmesi, vücutta çürük haline gelen yara bereler, sarılık oluşumu ve kaşınmadır.

Siroz Tedavisi

Karaciğerde oluşan hasar geri çevrilemez ancak daha da kötü hale gelmesi tedavi ile engellenebilir. Siroz belirtileri ortaya çıktıktan sonra ilk olarak güvenilir bir doktora muayene olunmalı, hasta alkolden uzak durmalı ve ilaçlarını aksatmamalıdır. Sirozun komplikasyonlarının tedavisi zaman alır. Örneğin sıvı birikimi için diyet ve ilaç, toksiklerin atılması için laksatifler, kaşıntılar ve iltihaplanmalar için de uygun ilaçlar tedaviye katkı sağlar.

Tüm bunlara rağmen hastalık epey ilerlemiş ise hekimler karaciğer nakline karar verebilirler. Çünkü karaciğer büyük oranda hasarlı ise en iyi çözüm sağlam karaciğer ile yola devam etmektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir