Sırt ve Bel Ağrılarını Azaltmak Mümkün!

Sırt ve bel ağrıları çekiyorsanız ve ağrıların nasıl geçeceğini bilmiyorsanız, bu yazı size göre. Bel ve sırt ağrılarınızı azaltacak öneriler Hatun Güncesi'nde!

Sırt ve bel ağrıları çekiyorsanız ve ağrıların nasıl geçeceğini bilmiyorsanız, bu yazı size göre. Bel ve sırt ağrılarınızı azaltacak öneriler Hatun Güncesi’nde!

Sırt ve bel ağrıları, artık toplum içinde kronikleşmeye başlamış ağrı çeşitlerinden. Özellikle günümüzde gelinen teknoloji, bu ağrılarımızın artmasına sebep oluyor. Bilgisayarlar, televizyonlar ve akıllı telefonları kullanma biçimimiz; omurgamızın duruşunda bozukluklara neden olabiliyor. Bu bozulmalarsa bize, sırt-bel ve boyun ağrıları olarak geri dönüyor. Peki bu ağrıları azaltmanın yolu yok mu? Elbette var! Sırt ve bel ağrılarının nasıl azalacağını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. Sırt ve Bel Ağrılarını Azaltmak İçin Vücudunuzu Dinlendirin
  Eğer bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız, her birkaç saat için 15 dakika sert bir zeminde sırt üstü uzanın. Yerde uzanırken, kollarınızı da vücudunuza paralel olacak şekilde geriye doğru uzatın. Bu pozisyon sizi rahatsız etmeye başladığında; kollarınız vücudunuza dik olacak şekilde yanlara doğru açın. Yeterince dinlendiğinizi düşündüğünüzde kalkabilirsiniz.
 2. Bel ve Sırt Ağrılarını Dindirmek İçin Sıcak ve Soğuk Kompres Yapın
  Bel ve sırt ağrılarınızda şiddetlenmeler oluyorsa, sıcak ve soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. Bu sinirlerinizin uyarılmasını ve ağrıların dengelenmesini sağlayacaktır. Ancak geçici bir çözümdür. Benzer bir şekilde, duş alırken de ağrıyan bölgelere sıcak ve soğuk su uygulayabilirsiniz.
 3. Sırt ve Bel Ağrılarını Arttırmamak İçin Ağır Sporlardan Uzak Durun
  Eğer belinizde, sırtınızda ağrılar mevcutsa ağır sporlardan uzak durmaya çalışın. Özellikle ağırlık kaldırmak gibi belinizi ve sırtınızı zorlayacak aktivitelerden kaçının.
 4. Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Duruşunuzu Değiştirin
  Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, bel ve sırt ağrılarından kurtulmak için, duruşunuzu düzeltmelisiniz. Bilgisayar ve televizyon başında geçirdiğiniz vakit boyunca, mutlaka dik bir vaziyette oturmalısınız. İki büklüm olarak bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız, bel ve sırt ağrılarınız zamanla daha da artabilir.
 5. Bel ve Sırt Ağrılarını Hafifletmek İçin Destekleyici Korse Kullanabilirsiniz
  Bel ve sırt ağrılarınız çok artmaya başlamışsa, destekleyici korse kullanmayı düşünebilirsiniz. Fakat bunun bel ve sırt kaslarını tembelleştirme ihtimali bulunmaktadır. Uzun süreli ve bilinçsiz kullanımından ziyade, belirli dönemlerde ve mümkünse doktor kontrolünde kullanmanız uzmanlarca tavsiye edilmektedir.
 6. Sırt ve Bel Ağrılarını Geçirmek İçin Esneme ve Gerinme Hareketleri Yapın
  Sırt ve bel ağrılarınızı azaltmak için, esneme ve gerinme hareketleri yapabilirsiniz. Ancak istenmeyen sonuçlara sebep olmamak için, esneme-gerinme hareketlerini doktor ve spor hocası gözetiminde yapmalısınız. Bu hareketler sayesinde, bel ve sırt kaslarınızı güçlenecek ve esneyecektir. Bu da ağrılarınızın azaltılmasında yardımcı olacaktır.

Eğer siz de bel ve sırt ağrılarının nasıl geçeceği konusunda, tecrübe ve bilgi sahibiyseniz, bu bilgi ve tecrübenizi yazımıza yorum yaparak okurlarımızla paylaşabilirsiniz. Ağrılarınızın olmadığı, sağlık ve mutluluk dolu günler geçirmeniz dileğiyle… Hoşça kalın! 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir