Sivilceler İçin Doğal Çözüm Yolları

Sivilceler nasıl geçer? Sivilcelere etkili gelen maskeler nelerdir? Sorularının yanıtları ve sivilcelerle doğal mücadele yöntemleri Hatun Güncesi'nde.

Sivilceler nasıl geçer? Sivilcelere etkili gelen maskeler nelerdir? Sorularının yanıtları ve sivilcelerle doğal mücadele yöntemleri Hatun Güncesi’nde.

 

Güvenme güzelliğine, bir sivilce yeter.
Güvenme zenginliğine, bir kıvılcım yeter.

Ne de güzel söylenilmiş bir laf değil mi? Laf güzel. Fakat siz korkmayın, artık güzelliğinize bir sivilce yetemez! Hatun Güncesi bunun için yayında! 😀 Latife bir kenara, bu yazımızda sivilcelerle mücadele için doğal çözüm yollarından bahsedeceğiz. Sivilcelerin çözüm yollarından önce, neden oluştuğunu bilmek gerek. Sivilcelerin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Yağlı cilt tipine sahipseniz, sivilcelenmeler olağandır. Lipitler birikerek, vücudunuzun çeşitli yerlerinde sivilcelenmelere sebep olabilir.
  2. Çevresel etmenlerden dolayı sivilcelenmeler görülebilir. Şehir değişikliği, hava kirliliği gibi sebepler cildinizin sivilcelenmesine yol açabilir.
  3. Aşırı terleme gibi sebeplerden dolayı, deri gözeneklerinin kapanması sonucunda sivilcelenmeler görülebilir.
  4. Stres, vücudunuzun geneline olduğu gibi cildinize de zarar verir. Bu nedenle, yoğun stresli geçen dönemler sivilcelenmelere sebep olabilir.

Tüm bu sebepleri bildikten sonra sivilcelerle mücadele etmek daha kolay olacaktır. Cildi temiz tutmak, stresten uzak durmak, hava kirliliğine karşı maskeler uygulamak gibi şeyler sivilcelerle mücadelenizi kolaylaştıracaktır. Fakat yine de cildinizde sivilcelenmeler meydana geldiyse, meraklanmayın, çözümlere geçiyoruz…

Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilcelenme problemi yaşayan kişiler, genellikle bu soruna doğal bir çözüm yolu istemektedirler. Biz de 3-4 doğal yöntemle sivilcelerle etkin mücadeleyi paylaşacağız. Ancak uyguladığınız bu yöntemlerin faydasını göremiyorsanız, mutlaka bir dermatologa müracaat etmelisiniz.

1. Kil Maskesiyle Sivilcelere Veda!

Haftada bir defa uygulayabileceğiniz bir maske olan, kil maskesini hazırlamak için;

  1. 1 tatlı kaşığı yeşil kil,
  2. Çok cıvık olamyacak şekilde su, (tercihen maden suyu)
  3. 1 tatlı kaşığı bal,

malzemeleri gerekli. Bunları karıştırarak, yüzünüze uygulayabilirsiniz. Göz çevresinden uzak tutacak şekilde 20 dakika kadar bekleterek ılık suyla yıkamalısınız. Bu maskeyi, haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Sivilcelerinizde azalmaya sebep olması için, yatmadan önce ve sabah kalkınca da cildinizi temizlemeye özen göstermelisiniz.

2. Zeytinyağı ve Tuz ile Cildinize İyi Bakın!

Zeytinyağı, biraz tuhaf gelebilir kulağınıza. Fakat meraklanmayın, zeytinyağını dosdoğru cildinize sürmeyeceksiniz. Bir buçuk çorba kaşığı zeytinyağını ve iki çorba kaşığı tuzu karıştırarak, macun haline getirin. Sonrasında yüzünüze bu macunu tatbik edeceksiniz. Zeytinyağı cildinizin doğal nemini artırırken, tuzun içerisinde bulunan sodyum da cildinizin temizlenmesini sağlayacak. Böylece, cildinizdeki sivilcelerden kurtulabileceksiniz. Bu maskenin, cildinizde üç dört dakika kadar beklemesi gerekiyor. Sonrasındaysa, ılık sabunlu suyla yıkanarak temizlenmesi gerek. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

3. Bal ve Tarçının Cildinizi Rahatlatmasına İzin Verin

Ballı tarçınlı maske, cildinizdeki toksinlerin atılmasını sağlarken; cildinizin sivilcelerden kurtulmasını sağlayacak. Ballı tarçınlı maskenin hazırlanması için 1,5 çorba kaşığı toz tarçın ve 1,5 çorba kaşığı bal gerekli. Bu malzemeleri yatmadan yirmi dakika önce karıştırarak, macun haline getireceksiniz. Bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayacağınız macun, hızlıca donacaktır. Gece boyunca yüzünüzde kalmasında bir mahsur olmamakla birlikte; eğer rahat edemezseniz yarım saat-kırkbeş dakika sonrasında ılık suyla durulayabilirsiniz.

Umarız maskeler, sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Sağlık ve güzellik dolu günler geçirmeniz dileğiyle… 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir