Siyah Noktalar için Ev Yapımı Maske Tarifleri

Siyah Noktalar için Ev Yapımı Maske TarifleriSiyah noktalar kadınlar için oldukça can sıkıcı bir problemdir. Sağlık açısından bir zararı olmayan siyah noktalar görünüm açısından rahatsızlık vermektedir. Siyah noktalar neden oluşur derseniz, gün içinde maruz kalınan kir, sebum ve ölü hücrelerin cildimizdeki gözenekleri tıkamasıyla oluşur. Siyah noktalar cildinizin mat, sağlıksız ve cansız görünmesine neden olur. Eğer cilt siyah noktalardan arındırılmazsa akne oluşumuna neden olarak sıkıntılı bir sağlık sorunu haline gelebilir. Bu yazımızda vereceğimiz siyah noktalar için ev yapımı maske tarifleriyle siyah noktalardan kurtulabilir, canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Siyah noktalardan kurtulmanın ve tekrar çıkmasını engellemenin ilk maddesi cildinizi temiz tutmaktır. Yüzünüzü temizleme jelleriyle sabah uyandığınızda ve akşam uyumadan önce temizlemeniz siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelleyecektir. Fakat gün içinde cildinizi sürekli yıkarsanız, cildiniz yağ dengesini kaybedecek ve yine sağlıksız bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Karbonat Maskesi

Siyah noktalar için ev yapımı maske tariflerinden ilki, karbonat maskesidir. Karbonatın doğal bir peeling maddesi olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle temizleyici etkisinden dolayı maskelerde sıklıkla tercih edilir. Karbonat maskesini hazırlamak için 1 tatlı kaşığı karbonatı bir miktar su ile karıştırıp sürülebilir kıvama getirin. Suyu eklerken dikkatli olun, fazla ekleyip bir anda akışkan olmasına izin vermeyin. Hazırladığınız maskeyi burundan başlayıp elmacık kemiklerine kadar masaj yaparak yayın. 5 6 dakika kadar bekletip maskeyi uyguladığınız bölgeyi ovalayarak çıkarın.  Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve nemlendiricinizi sürün. Göz çevresi hassas olduğu için maskeyi göz çevresinden uzak tutmaya dikkat edin.

Karabiber Maskesi

2 çay kaşığı karabiber tohumu ezin ve toz haline getirin. Karabiber tozuna biraz su ekleyin ve hamur kıvamına getirin. Siyah noktalarınızın olduğu yere uygulayın. 15 dakika cildinizde bekletin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cildiniz hassassa karabiber maskesini uyguladıktan sonra, cildinize buz tutup rahatlatabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Siyah noktalar için ev yapımı maske tariflerinden bir diğeri yumurta akı maskesidir. Yumurta akını iyice çırpın ve bir fırça yardımıyla sorunlu bölgelerinize uygulayın. Bir peçeteyi en ince katına kadar dikkatlice ayırın ve yumurta akı sürdüğünüz yerlere yapıştırın. Üzerine tekrar yumurta akını sürün ve kurumasını bekleyin. Yüzünüzde gerginlik hissedince yavaşça peçeteleri çekin (katılaşmış olacak). Ilık suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendiricinizi sürün.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir