Sonbaharda Vücut Direncini Arttırma Yolları

Sonbaharda Vücut Direncini Artırma YollarıHavalar hala sıcak olduğu için fark edilmese de sonbahar aylarına girmiş bulunuyoruz. Mevsim geçişleri, özellikle bünyesi zayıf kişiler için hastalık demektir. Sonbaharda vücut direncini arttırma yolları , bol bol  sonbahar sebzelerinden ve meyvelerinden tüketmekten geçer.

Bamya

A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan bamya, antioksidanlar açısından da en zengin besinlerden biridir. Ayrıca bamyanın içinde bulunan B vitaminleri (B1, B3, B5, B6) ile K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemiklerin güçlenmesi açısından çok faydalıdır.  Yüksek posa içeriğine sahip olan bamya potasyum, magnezyum, manganez ve demir açısından da zengindir. Bamyanın sahip olduğu zengin içeriği sebebiyle sonbaharda vücut direncini arttırma yolları ndan biri bol bol bamya tüketmektir.

Mantar

Mantar özellikle protein ve demir açısından çok zengindir. İçerdiği CLA sayesinde prostat ve meme kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren önemli besinlerden biri olan mantar, kandaki kolesterol oranını düşürür. Bunun yanı sıra A,B,D,P,K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, bakır ve potasyum bakımından da zengindir.

Ceviz

Omega  3 açısından oldukça zengin olan ceviz aynı zamanda iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Cevizi günlük olarak tüketmeniz sizi sonbaharda hastalıklara karşı koruyacaktır. Ara öğünlerde ya da salatalarınızda cevizi bol bol tüketerek vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Havuç

Çok iyi bir antioksidan olan havucu tüketmek, sonbaharda vücut direncini arttırma yolları ndan bir diğeridir. Havuç tüketiminin beyinden bağırsaklara, kalp damar sisteminden kansere kadar pek çok konuda koruyucu etkisi vardır. Çok iyi bir A vitamini kaynağı olan havucu ister tek olarak isterseniz salatalarda özellikle sonbahar ve kış aylarında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Armut

C vitamini bakımından zengin olan ülkemizde de bol miktarda bulunmaktadır. İçerdiği K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Yüksek miktarda lif ve antioksidan içerdiği için kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Potasyum açısından zengin bir meyve olan armut  bu sayede yüksek tansiyonun önüne geçer.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir