Soru-CevapCategory: SağlıkAdet gecikmesi neden olur?
Begüm asked 4 ay ago

Merhaba kızlar, biraz sıkıntılı bir durumdayım. Adet sürem 15 gün kadar gecikti. Bunun sebebi ne olabilir? Aklıma gebelik ya da yalancı gebelik ihtimalleri geliyor ama onlar da zor biraz. Bazı kadınlar yılda bir kez adet görmeyebiliyormuş, bunun doğruluğu var mı? Adet söktürücü olarak da bitkisel şeyler tavsiye edebilirseniz çok sevinirim. İyi günler herkese.

1 Answers
Bal Böceği Staff answered 4 ay ago

Adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir. Hemen gebeliğe yormamak lazım. Ama mutlak bir gebelikten şüpheleniyorsanız da, bu şüpheden kurtulmanın ya da doğrulamanın yolu bir eczaneden geçiyor. Bir gebelik testi bu işi çözer. Gelelim adet gecikmesinin olası sebeplerine…

  1. Sıcağa bağlı stres: Sıcak kadınların metabolizmalarını ciddi anlamda etkileyen bir şey. Bu yüzden sıcaktan ve sıcağın getirdiği stresten olabileceğini bilmelisiniz.
  2. Uzun şehirler arası yolculuklar: Eğer uzun şehirler arası yolculuklar yaptıysanız, 10-12 saat süren yolculuklar gibi, bu da adet gecikmesine neden olabilir.
  3. İş ve özel hayatta yaşanan stres: Sıcaktan bağımsız olarak, hayatınızda artan bir stres seviyesi varsa; bu da adet döngünüzün bozulmasına ya da gecikmesine neden olabilir.
  4. Doğum kontrol hapları: Adet döngüsüne etki eden etmenlerden biri de doğum kontrol haplarıdır. Eğer düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ya da son adetinizden sonra kullanmışsanız; bu da adetinizin gecikmesine neden olmuş olabilir. (Doğum kontrol hapının kullanımıyla alakalı daha fazla bilgi için tıklayın.)
  5. Fazla kilolar: Kadınlarda, fazla kiloların da adet gecikmesine sebep olduğu  bilinmektedir. Eğer kilolu biriyseniz, zayıflamaya başlamanız ve egzersizlerle kas kütlenizi artırmanız adet döngünüzün düzene girmesine yardımcı olacaktır.
  6. Hamilelik: En çok akla gelen ve kadınları adet gecikmelerinde tedirgin eden ihtimal bu. Eğer gebelik ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, hamilelik belirtileri yazımıza bakarak diğer gebelik belirtilerini de kontrol etmenizde yarar var…

Bunların dışında, adet gecikmesini sıkça yaşıyorsanız bunun hormonal bir probleme işaret edebileceğini ve bir hekime başvurmanızda yarar olduğunu da belirtmek gerek. Uzun lafın kısası: Her adet gecikmesi gebelikten kaynaklanmayabilir 🙂