Soru-CevapCategory: SağlıkErken kalkmanın yolları nelerdir?
Gülizar asked 2 ay ago

21 gün alışkanlık kazanmak için yeterli derler ama erken kalkmak için bir yol yöntem bulamıyorum. 3 gün erken kalkmayı başarabilsem, 4. Gün yine düzenim bozuluyor bir şekilde. Sizin erken kalkmak ve uyku düzeninizi korumak adına yaptığınız şeyler neler? Erken kalkmanın püf noktalarını paylaşırsanız sevinirim.

1 Answers
Öykü Akkaya answered 2 ay ago

Erken kalkabilmek için önce erken yatmay becerebilmek lazım. Erken yatabilmek için de ışık kaynaklarından uzak kalmak lazım. Önce o televizyon kapanacak. Sonra bilgisayar. Sonra tabletler ve telefonlar. Bunlar açıkken uyumanız imkansız. Bunları kapatınca, beyniniz zaten “Yahu gece olmuş. Uyuyayım bari.” demeye başlayacak. Ama televizyon, bilgisayar gibi ışık kaynakları; beynin bunları düşünmesine engel. Bu yüzden eğer erken kalmanın yollarını arıyorsanız, önce yaşam tarzınızı incelemeniz gerek. Yaşam tarzınızı düşününce zaten erken yatmanıza ve erken kalkmanıza engel olan şeyleri bulabilirsiniz.
Kendimden örnek vereyim. Ben evlenmeden önce gece 3-4’te yatar, öğlen birde kalkardım. Evlenince, babam ve onun televizyon alışkanlığı hayatımdan çıktı. Ben de erken uyumaya başladım. Şimdi en geç saat 11’de yatıyorum ve alarm bile kurmadan 6:30-7 arasında uyanmış oluyorum. Erken kalkmanın en iyi yolu, erken yatmaktan geçiyor. Size de tavsiyem erken kalkmanın yollarından ziyade, erken yatmanın yollarını araştırmanız ve yaşam tarzınızı incelemeniz olur.