Soru-CevapCategory: YaşamErteleme hastalığının tedavisi var mı? Erteleme hastalığının nedenleri neler?
Esma asked 3 ay ago

Lanet olası bi huyum var. Her şeyi erteliyorum. Aklınıza gelebilecek ne varsa. Özellikle iş konusunda, birçok şeyi erteleyebildiğim kadar erteliyorum. Bu da benim için çok büyük bir probleme sebep oluyor. İşlerin hepsinin son anda yapılmaya çalışılmasına… Bu erteleme hastalığının sebepleri neler? Nasıl üstesinden gelebilirim erteleme hastalığını? Benim gibi olan başkalarının neler yaptığına bakıyorum, işleri parçalayın ve ertelemeyin diyorlar genelde. Fakat erteleme hastalığından mustarip biri, nasıl ertelemekten vazgeçebilir? Kimse bunu söylemiyor. :'(

1 Answers
Bal Böceği Staff answered 3 ay ago

Erteleme hastalığı, özellikle teknoloji nedeniyle birçok kişinin en büyük problemi. Aynı sıkıntılardan ben de şikayetçiydim. Bunun önüne geçebilmek için, birçok kişi sosyal medya diyetini tavsiye ediyor. İşimizi erteliyoruz, peki yerine ne koyuyoruz? Büyük ölçüde sosyal medya. Bir Twitter’a bakayım, iki facebookta arkadaşlara bakayım. Sonra? Sonra tüm işlerimiz kalıyor. Ya da ders çalışmak istemeyen öğrenci gibi, saçma sapan işlerle meşgul oluyoruz. Bunu aşmak için, önceliklendirme yapmak en iyi yol. Sırasıyla erteleme hastalığı için tavsiyelerimi paylaşayım.

  1. Önce sosyal medyadan olabildiğince uzak durun. Bunun için çeşitli engelleyici yazılımlar var. Kullanabilirsiniz.
  2. Hangi işin sizin için daha önemli olduğunu bir liste olarak belirleyin.
  3. Önceliği yüksek olan işleri, sabah erken saatlerde halletmeye çalışın. Malum günün yorgunluğu belirginleşmeye başlayınca ertelemeye kendimizi daha kolay ikna ediyoruz. Bunun önüne geçmek için, sabah saatlerini kullanın.
  4. Son olarak da sizin beğenmediğiniz ama parçalama tekniğinin işe yaradığını vurgulamalıyım. 🙂 Bunun için pomodoro denilen teknik oldukça iyidir. Kısaca bahsetmek gerekirse; 25 dakika boyunca çalışıyor ve 5 dakika mola veriyorsunuz. Bu sayede 25 dakika boyunca, sadece elinizdeki işe odaklanabiliyor ve ertelemek yerine “Hadi şunu 25 dakikada halledelim yahu!” demeye başlıyorsunuz.

Bunları yaptığınızda, ertelemek sizin için problem olmaktan çıkmaya başlayacaktır. Tüm bunları yaptığınız halde, sorununuzu çözemiyorsanız; profesyonel olarak bir psikologdan yardım almayı düşünün. Çünkü erteleme hastalığının getirdiği maliyet çok yüksek.
Erteleme hastalığını çözüme ulaştıramazsanız: Sosyal hayatta yalnızlaşmaya başlamak, gelir ve iş kaybı, depresyon ve sağlığınızı negatif etkileyecek bir çok diğer rahatsızlığa maruz kalabilirsiniz. Erteleme hastalığının önünü bir an önce almanız gerek. Geçmiş olsun, inşallah siz de çözüme ulaşanlardan olursunuz 🙂