Soru-CevapCategory: SağlıkGlikoz şurubu içeren gıdaların zararları nelerdir?
Gülten asked 4 ay ago

Son zamanlarda Canan Karatay’ın da büyük çabasıyla, glukoz şurubuna ve glukoz içeren birçok gıdaya karşı sanki bir savaş başlatılmış durumda. Canan Karatay’ın medyatik olma çabası ve bu işten para kazanıyor olması (seansının 800 lira olduğu söyleniyor) benim için ciddi bir şüphe kaynağı. Yani ne kadar medyatiklik, o kadar gelir gibi bir durum var. Her neyse. Karatay’ı boşverip, glukoz şurubunun gerçekten bir zararı olup olmadığını sormak istiyorum. Glukozdan farkı ne bu şurubun? Sadece glukoz içereren ürünleri tüketsek ama glukoz şurubu içerenlerden uzak dursak oluyor mu?

1 Answers
Bal Böceği Staff answered 4 ay ago

Canan hoca hakkındaki görüşlerinize katılmak mümkün değil. Muayene ücretlerini pahalı bulabilirsiniz, ya da görüşlerini hiçbir şekilde onaylamayabilirsiniz ama mesleğinden para kazanmasından şüphelenmeniz ilginç. Sonuçta hepimiz, kendi mesleklerimizi para kazanmak için kullanıyoruz. Hiçbirimiz amme hizmeti olarak yapmıyoruz işimizi 😀 Glukoz şurubu konusuna gelirsek…
Meyve gibi lifli gıdalarla vücuda alınmayan şekerler, metabolizmaya ciddi bir külfet getiriyor. Ani şeker yükselmeleri, vücutta insülin direnci oluşmasına neden olabiliyor. Bunun için de tüketilen glukoz ve glukoz şurubu miktarına dikkat etmek gerekiyor. Glukoz şurubu içeren gıdaları ve içecekleri dikkatli ve ölçülü tüketmekte yarar var. Aşırı glukoz tüketiminde:

  1. İnsülin direnci,
  2. Diyabet,
  3. Obezite,
  4. Damarlarda sertleşme,
  5. Karaciğer büyümesi ve yağlanması,
  6. Hormon dengesinde bozulmalar

meydana gelebilir. Tüm bu etkilerin çarpıcı bir şekilde ele alındığı “That Sugar Film” mutlaka izlenmeli. Şekerin vücutta yarattığı reaksiyonlardan, tükettiğimiz ürünlerdeki glukoz-mısır vs. şuruplarına kadar birçok detay hakkında efsane bilgiler edinebilirsiniz.