Spor Sütyeni Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Spor sütyeni alırken nelere dikkat edilir?Doğru sütyen seçimi göğüslerin daha iyi şekil alması ve daha sağlıklı olması açısından önemlidir. Aynı şekilde spor yaparken kullanacağınız sporcu sütyeni de göğüslerinizi destekleyeceği için göğüslerinizin şeklini korumasına yardımcı olur. Sporun yaratacağı tahrişi en aza indirmek ve göğüslerinizin şeklini korumak amacıyla spor sütyenlerini kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Peki spor sütyeni alırken nelere dikkat edilir? Bugünkü yazımızda spor sütyeni seçimiyle ilgili ipuçları bulabilirsiniz.

  • Günlük kullandığınız sütyenler gibi spor sütyenini seçerken de vücudunuza uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Sütyeni giydiğinizde rahat bir şekilde nefes alabilmeniz en önemli kuraldır. Dar olan sütyenlerin daha  göğüslerinizi daha iyi kavradığını hissedebilirsiniz fakat bu sizin hareketinizi kısıtlayacağı için uygun seçim olmayacaktır.
  • Spor sütyeni alırken nelere dikkat edilir diye merak ediyorsanız, dikkat edeceğiniz şeylerden biri omuz askılarıdır. Omuz askıları destek sağlamaya yardımcıdır. Askıların kayıp omuzlarınıza zarar vermemesi için esnemeyen ya da en az esnekliğe sahip sütyenleri tercih etmenizde fayda var.
  • Sporcu sütyeni alırken sütyenin kumaşını da incelemeniz gerekmektedir. Hava alan kumaşlar vücudunuzdan nemi uzaklaştırmanızı sağlar. Esnek kumaşlar ise spor yaparken rahat hissetmenize yardımcı olur.
  • Küçük göğüse sahip kişiler için spor sütyenlerinin sıkılaştırıcı etkiye sahip olması, göğüslerin hareketini engelleyerek tahriş olmasını engeller. Racerback modeller (görsellerin üzerine tıklayarak görebilirsiniz.) küçük ve orta büyüklükteki kadınlar için uygundur.
  • Orta boydan daha büyük göğüslere sahipseniz (c ve d kuplar), göğüslerinizi sarmalayan sütyenler sizin için daha uygundur. Yoğun etkiye sahip koşu, aerobik gibi sporları yaparken göğüslerinizi sararak zıplamasını ve sarkmasını engeller.
  • Spor sütyeni alırken nelere dikkat edilir sorusunun yanıtlarından bir diğeri bant kısmıdır. Bant kısmı göğüslerin altından destek sağlar. Genel kanının aksine geniş bantlar daha iyi destek sağlamaktadır. Sütyenin bant kısmını kontrol etmek için sütyeni denerken ellerinizi yukarı kaldırıp bakabilirsiniz. Bantın göğüs kafesi üzerinde hareket etmemesi sizin daha rahat hareket etmenizi sağlar.

Galerimizde farklı spor sütyen çeşitlerini bulabilir, alışverişe gitmeden önce fikir sahibi olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir