Temizliği Kolaylaştıracak 5 Yöntem

Temizliği Kolaylaştıracak 5 Yöntem

 

Temizlik bazı kişiler için ne kadar stresli olsa da bazıları için tam bir rahatlama yöntemidir. Hele temizlik bittikten sonraki temizlik kokusu. Ne kadar strese soksa da ev temizlendikten sonra üzerinizden büyük bir yük kalkmış gibi hissedersiniz. Bazen ne kadar uğraşırsanız uğraşın zor kirler, lekeler ne kadar uğraşsanız da geçmek bilmez. Bu yazımızda temizliği kolaylaştıracak 5 yöntemden bahsedeceğiz.

1. Yanmış Tencere Temizliği

Yemek yaparken her ne kadar dikkat etsek de bazen unuturuz ve tencerenin dibi tutar. Eğer tencerenizin dibi tuttuysa üzülmeyin, tencereyi atmanıza gerek yok. Bir kaç yöntemle tencerenizi eski haline getirmeniz çok kolay. Yanmış tencerenizin içini suyla doldurun. İçine bir kaç damla bulaşık deterjanı döküp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp tencereyi bir saat kadar beklettikten sonra yıkayın. Tencereniz eski haline geldi bile.

2. Dolap Kulplarındaki Kirler

Dolap kulplarındaki kirler zamanla rahatsız edici bir boyuta ulaşır. Rahatça temizleme imkanı olmadığı için de gözünüzde büyüdükçe büyür. Kulplardaki kirleri temizlemek için ihtiyacınız olan şeyler ise çok basit. Eski bir diş fırçası, karbonat ve zeytinyağı. Bir kapta zeytinyağı ve karbonatı macun kıvamında karıştırın ve kirli yerleri bu karışımla fırçalayın, temizlendiğini göreceksiniz. Karbonat zeytinyağı karışımını kalorifer petekleri için de kullanabilirsiniz.

3. Altı Kirlenmiş Ütüler

Ütünüzün altındaki kir tabakası sizi rahatsız ediyorsa deneyebileceğiniz birden fazla yöntem var. Evdeki malzemelere göre ya da hangisi size daha pratik gelirse onu kullanabilirsiniz. İlk yöntem ütünüzü ısıttıktan sonra tepecik haline getirdiğiniz tuz yığını üzerinde gezdirin. Ütünüzün alt kısmı temizlenecektir. Ya da ütünüzü ısıttıktan sonra bir iki damla zeytinyağı damlattığınız bir bezle silerseniz ütünüz temizlenecektir.

4. Ahşaptaki Kalem Lekeleri

Özellikle küçük çocuklarınız varsa kalem ve boya lekeleri evin vazgeçilmezi olacaktır. Bu görüntüden kolaylıkla kurtulmanız mümkün. Tükenmez ya da keçeli kalem izlerini yok etmek için diş macunuyla ovabilirsiniz.

5. Cam Kırıkları

Cam kırıklıkları hele ki evde küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa çok can sıkıcı olabilir. Kırılan bir cam eşyayı kolaylıkla toplayabilmek için önce büyük parçaları dikkatlice toplayın. İçiniz rahat etmeyecekse elektrik süpürgesiyle temizleyin. Bu da içinizi rahatlatmadıysa ıslak bir pamukla kırılan parçaların olduğu bölgeyi temizleyin. Çok çok ufak cam kırıklarını bile bu pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir