Tencere Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tencere Seti Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerYemek takımları kadar tencere setleri de mutfağın önemli parçalarıdır. Yemek takımlarında olduğu kadar tencere setlerinde de yapılan yanlış tercihler, hem aldığınız setin kısa süreli olmasına hem de yemeklerdeki tadın bozulmasına neden olacaktır. Bugünkü yazımızda tencere seti alırken dikkat edilmesi gerekenler i anlatacağız. Bu maddeleri göz önünde bulundurarak tencere setlerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Yemek takımı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

    • Tencere seti satın alırken dikkat etmeniz gereken, tencerenin malzemesi, fonksiyonu, çapı, ağırlığı, kolay temizlenebilirliği gibi pek çok detay vardır. İlk dikkat etmeniz gereken şey kullanılan malzemenin kanserojen madde içerip içermediğidir. Özellikle teflon tavalarda tahta kaşık yerine metal kaşık kullanımı teflonun zarar görmesine neden oluyor ve bu da sağlığımızı büyük tehdit altına alıyor. Aynı şekilde yüksek ısı, teflon tencerelerin kaplama malzemesinde bozulmaya sebep olur.
  • Tencere seti alırken dikkat edilmesi gerekenler den 2. kural; tencerenin sıcaklığı eşit olarak dağıtmasıdır. Dökme demir tencereler ve emaye tencereler ısıyı çok iyi dağıtır fakat bu tarz tencerelerde her yemeği pişiremeyeceğinizi unutmamalısınız. Özellikle et kızartmak için dökme demir tencereler çok kullanışlıdır. Fakat  dökme demir tencereler çok ağır olduğu için kullanımı zor olmaktadır.
  • Son dönemlerde teflon tencerelerin pabucunu dama atan seramik tencereler hem sağlık açısından hem de temizlik açısından oldukça elverişlidir. Teflon tavalarda olduğu gibi metal kaşık kullanımı seramiklere zarar verecektir. Seramik tencerelerin bir diğer dezavantajı da diğerlerine göre daha pahalı olmasıdır.
  • Tencerelerin çapı dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir. 4 kişilik bir aileye sahipseniz 24 28 cm çapında tencereler sizin uygundur. Daha kalabalık aileye sahipseniz 32 cm tencereleri tercih edebilirsiniz.
  • Tencere seti alırken dikkat edilmesi gerekenler den bir diğeri ise daha çok hangi besin grubunu tüketiyorsanız ona göre tencere almanızdır. Örnek vermek gerekirse çorbalar, güveç yemekleri ve soteler için emaye tencereler ve çelik tencereler doğru seçim olacaktır. Ayrıca emaye tencereleri hamur işleri için tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra çelik tencereler hem ocakta hem fırında kullanılabilir, bu sayede ocakta başlayıp daha sonra fırında pişmesi gereken yemekler için idealdir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Ferhat dedi ki:

    Bana kalırsa, en iyi tencere seti en iyi satıcıdan alınır. Yani gezin dolaşın, kendinize dürüst bir satıcı bulun. Dürüst olsun gerçekten. Yok seramikmiş, yok granitmiş, yok emayeymiş; uğraşmayın. Zaten onlar işin piri olmuşturlar. Arayın bulun güzel bir satıcı işte 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir