Tırnak Ağrısı Tedavisi, Belirtileri ve Nedenleri

Tırnak Ağrısı Tedavisi Belirtisi ve NedenleriTırnak ağrısı, çoğunlukla ayak başparmaklarında meydana gelen tırnak batmaları ağrı ve rahatsızlığa neden olan ve günlük faaliyetleri zorlaştıran bir sağlık sorunudur. Çoğunlukla gençlerde görülen tırnak batması ağrıları diğer yaşlarda da sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Bugünkü yazımızda tırnak ağrısı tedavisi, belirtileri ve nedenlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede ağrının nedenlerini öğrenebilir, çözüm yolunu bulabilirsiniz.

Tırnak Ağrısı Belirtileri

Hafif ödem ve yan tırnak derisinde ağrılar, tırnak kenarından sıvı akması ve bakteriyel paranişyalar oluşması, tırnak dokusunda hipertrofik granülasyon oluşumu tırnak ağrısının belirtilerindendir.

Tırnak Ağrısı Nedenleri

Ayak tırnaklarının hatalı ve derin kesilmesi, ayağa tam uymayan dar ve sivri burunlu ayakkabılar, sürekli maruz kalınan darbeler, hamilelik ve doğumdan sonraki dönem, şişmanlık ve mantar enfeksiyonları tırnak ağrılarının nedenleridir.

Tırnak Ağrısı Tedavisi

Tırnakla deri ayrıldıktan ikisinin arasına tırnak büyüyünceye kadar birkaç gün boyunca pamuk ya da gazlı bez koyulmalıdır. Mümkün olduğunca çıplak ayakla gezilmeli; sentetik çorap ve ayakkabılar kullanılmamalıdır. Bulaşık yıkanırken, temizlik yapılırken veya elin suya ve kimyasallara teması halinde pamuklu veya lastik eldiven kullanılmalıdır. Renksiz oje kullanılmalı ve oje çok sık çıkarılmamalıdır. Ayrıca tırnaklar temiz tutulmalı, düzenli olarak dümdüz kesilmelidir. Sık aseton kullanımı tırnakları kurutur. Tırnak güçlendiriciler, takma tırnaklar ve tırnak derisi temizleme aletlerinden kaçınılmalıdır.
Tırnağın çekilmesi batık tırnağı asla tam olarak tedavi etmez. Tırnak ağrısı tedavisi 10 dakika süren küçük bir cerrahi müdahale ile sağlanmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan bu müdahalede tırnakta batan küçük parça, yatağı ile beraber çıkarılır. Tırnağın battığı kenardaki yatak daraltıldığı için tekrar asla batma olmaz ve tırnak yerinde kalır. Yani tırnak alınmaz ve bu müdahalenin en güzel yanı da sadece 1 kez yapılmasıdır. Bu cerrahi müdahale tamamen steril şartlarda ve güvenle uzman doktor tarafından yapılmaktadır. Genellikle operasyondan sonra bir hafta açık terlik kullanımı ve fazla ayakta kalınmaması tavsiye edilir.

Tırnak ağrısı tedavisi, doktorun önereceği basit formüller ile çok daha kolay geçer. Cerrahi işlem her zaman yapılabilmektedir. Fakat parmakta enfeksiyon oluşmuşsa antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon giderilir ve kısa bir beklemeden sonra müdahale rahatça yapılabilir. Daha sonra açık terlik giyileceği için yaz ayları bu cerrahi müdahale için daha uygundur. Tırnak batması ve tırnak ağrısını tedavi eden yol kesin tedavidir ve aynı bölgede tekrar tırnak batması olmayacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir