Tüberküloz Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Asıl bilinen adı verem olan tüberküloz dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklar içinde üst sıralarda yer alır. Yerleşim yeri akciğer olan tüberküloz, bulaşıcı, vücudun diğer bölgelerine ilerleyebilen, mikrop kaynaklı bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde tüberküloz için önlem alınabilirken ne yazık ki dünyanın henüz medeniyetle tanışamayan ülkelerinde veremden kaynaklanan milyonlarca ölüm olabilmektedir. Bugünkü yazımızda tüberküloz belirtileri, tüberküloz nedenleri, tüberküloz tedavisi kısacası tüberküloz hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Tüberküloz Nedenleri

Maalesef tüberküloz bulaşıcı bir hastalıktır. İnce hastalık da denilen bu hastalık mikrobu taşıyan kişiden sağlıklı kişilere nefes alıp-vermesi, öksürmesi, hapşırması veya öpüşmesi esnasında bulaşabilir. Mikrop hastadan çıktıktan sonra bile havada canlı kalma ve aynı ortamdakilere bulaşma yeteneğine sahiptir.

Tüberküloz hastası olup on beş gün tedavi gören kişi artık bu mikrobu bulaştıramaz. Zaten mikrop bulaşan herkeste hastalık gelişmiyor. Kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlü olması,  verem mikrobuna maruz kalmasına rağmen etkili olamıyor.

Akciğerde başlayan tüberküloz lenf düğümleri ve kan damarları ile vücudun her bir köşesine yayılabilir. Yayıldığı yerlerden en çok lenf bezelerinde, deride, karın ve göğüs boşluklarında, üreme sisteminde, böbrekte, eklemler ve kemiklerde kendine yer bulmaktadır.

Tüberküloz Belirtileri

Hastalığın seyri gizli ve yavaştır. Hasta haftalarca halsiz olabilir, iştahı azalabilir, kilo kaybedebilir, ateşi olabilir, geceleri terleyebilir. Öksürmeye ve kanlı balgam çıkarmaya başlar.

Bir kişiye tüberküloz tanısı konabilmesi için balgamında, idrarında, mide sıvısında veya beyin omurilik sıvısında mikrop tespit edilmelidir. Tam teşhis konulduğunda uzun sürecek tedaviye başlanmalıdır.

Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz belirtileri ortaya çıkıp, tam teşhis konduktan sonra tedavi aşaması başlamaktadır. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastanın mikroba karşı geliştirdiği dirence en uygun ilaç kullanılacağı için bir müddet ilaçlar denenebilir. Tabi hasta klinikte gözlem altındadır. Yaklaşık altı ay sürecek tedavi aşamasında birçok ilaç ile mikrobun üreme etkisi yok edilmeye çalışılacaktır. Hekimin tavsiyesine uyulmalı ve hayati etkisi olacak bu ilaçlar hiç aksatılmamalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir