Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek TedavisiTüp bebek tedavisi doğal yollar ile hamile kalamayan anne adayları için uygulanan bir tedavidir. Tüp bebek tedavisinden başka pek çok tedavi yöntemi olsa da gebelik şansı en yüksek olduğundan en sık tercih edilen tedavidir. Kadına ait yumurta hücreleri ve erkeğe ait sperm hücreleri laboratuvar ortamında  döllenir.  Bu birleşim sonucunda oluşan embriyolar rahme aktarılır.

Tedavi süresi 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir. Annenin yumurtalarının büyüyüp gelişmesi için ilk olarak hastaya ilaç verilir. Bu dönem için anne ultrasonla tedavi edilir. Yumurtaların kontrolü yapılırken aynı zamanda anneden kan da alınır ve bu kan alım süreci uzun sürebilir.

Yumurta toplama günü mastürbasyon yoluyla sperm alınır. Yumurta toplama işlemi 15–20 dakika sürmektedir. Yumurta toplama işlemi sırasında hasta anestezi ile uyutulur. Bunun için 6 saat için yemek yenilmemeli ve sigara kullanılmamalıdır.

Tüp bebek tedavisi nde önemli bir nokta da embriyo transferidir. Embriyo transferi öncesinde 1 saat idrara sıkışmak gerekir. Çünkü idrar kesesinin dolu olması rahmin kolaylıkla görüntülenmesi konusunda hekimlere yardımcı olacaktır.

Tüp bebek tedavisi nde bir başka önemli mesele de embriyonun cinsiyetinin bilinip bilinmemesidir. Türkiye’de embriyolarda cinsiyet tayini tamamıyla yasaktır. Genetik tanı yapılmadan önce cinsiyet tayini yapılamaz. Cinsiyet tayini yapmak hem kanuni hem de ahlaki olarak yasaktır. Tıbbi zorunluluk olmadıkça böyle bir tayin yapılamaz. Transfer yapılırken embriyoların tayini bilinemez.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir