Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuk Belirtileri ve Tedavisi

Uçuklar, pek çok kişinin  muzdarip olduğu, deride meydana gelen bir virüs enfeksiyonudur. Bunlar genellikle yüzde ve çoğunlukla dudakların etrafında meydana gelir. Pek çok insan hayatının belirli dönemlerinde sürekli tekrarlayan ağız yaralarından şikayet eder. Uçuk ve aftöz ülserler ağız yaralarından en sık tekrarlayanlardır. Bugünkü yazımızda uçuk nedir, uçuk neden oluşur, uçuk belirtileri nelerdir  ve uçuk tedavisi nasıl yapılır gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ağız çevresindeki türü daha çok tanınan uçuğun cinsel organda da görülen türü bulunmaktadır. Virüslerin neden olduğu bir yara olan uçuk bir haftadan biraz daha uzun bir sürede kendiliğinden aşama aşama geçmektedir.

Sızı yapan kaşıntı sonrası kırmızı renkte leke oluşur ve iltihap içeren kabarcıklar olgunlaşıp, kabuk bağlar. Sonra kendi kendine söner ve yok olur. Vücudun geliştirdiği bir savunma mekanizması da olduğu söylenmektedir. İnsandan insana temas yolu ile bulaşabilir.


Çoğunlukla nedenleri, stres, yorgunluk ve zayıflık ile vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyon olabilir. Hiç dokunulmadığında ve patlatılmadığında zaten kendiliğinden geçecek olan uçuk özellikle cinsel bölgelerde ise hekime danışmak gerekir.

Uçuk Belirtileri

Uçuk belirtileri nden en önemlisi ağız bölgesindeki kaşıntı, yanma hissidir. Uçuğun çıkmasına az bir zaman kala bölgede ki genelde ağız ve burun olmakta, hafif sızı, yanma, kaşıntı ve karıncalanma hissedilmektedir. Akabinde kaşınan yer kızaracak, şişecek ve içi sıvı dolup kabaracaktır. Ağız çevresini kullanırken acı verir. Yine hiçbir müdahale olmadan patlayacak, açılacak ve dağınık bir görüntü verecektir. Bundan sonra da yavaş yavaş kuruyup yok olacaktır.
Uçuğu olan bir insanın eşyasını kullanır veya o insanın uçuk çıkan bölgesine temas ederseniz size de bulaşacaktır. İnsanın kendinde çıkan uçuğa dokunurken de dikkatli olması gerekir çünkü müdahale edilip içindeki sıvının etrafına yayılmasına neden olunursa uçuk bölgesi genişleyecektir. Uçuğa dokunulursa göze bulaştırmamak gerekir çünkü gözde tehlikeli bir süreç izler.

Uçuk Tedavisi

Uçuğun tedavisinde önceden beri kullanılan alkol bakterinin yayılmasını engeller. Çeşitli ağrıkesici ilaçlar kullanılmıştır. Günümüzde ise ilerleyen tıp sayesinde antiviral özellikteki kremlerle uçuk  daha olgunlaşmadan eritilmektedir.
Yine de daha tehlikeli bölgelerde çıkan uçuk belirtileri ne karşı dikkatli olmak ve mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Ayrıca uçuğun içindeki sıvı sarı bir irin ise kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir