Üşümek Bulaşıcı mıdır?

Üşüme, bulaşıcı olabilir mi? Üşümek de esnemek gibi, bulaşabilen bir şey mi? Üşümek üzerine yapılan deney sorulara cevap verebilir! Detaylar Hatun Güncesi'nde!

Üşüme, bulaşıcı olabilir mi? Üşümek de esnemek gibi, bulaşabilen bir şey mi? Üşümek üzerine yapılan deney sorulara cevap verebilir! Detaylar Hatun Güncesi’nde!

Üşümek, insanların sıkça şikayet ettiği bir şey. Özellikle havaların soğuk olduğu günlerde, sürekli sızlanıp dururuz bu durumdan. Fakat üşümekten daha ilginç bir şey var. Üşümenin bulaşıcı olduğu gerçeği. Sağlığınızla ilgili “üşümek” konusunda ekstra hassasiyetlere sahipseniz, bu yazıdan çok ilginç şeyler öğrenebilirsiniz.

Yanınızda titreyen biri olduğu zaman, sizin de titremeye başladığınız gerçeğini gören ve bu gerçeğin sebebini merak eden Amerikan üniversitelerinden biri (Sussex Üniversitesi); konu hakkında bir deney yapmaya karar vermiş. Deneyin kendisi ve sonuçları oldukça ilginç yönler içeriyor.

Yapılan bu araştırma, “özneler arasılık” üzerine. Yani bir kişinin düşünsel durumunu etrafındakilere bulaştırmasıyla ilgili. Toplamda 36 kişilik bir denek grubu üzerinde gerçekleştirilen deneyde, insanlara bazı videolar seyrettiriliyor. Birinci denek grubuna seyrettirilen videoda, ellerine soğuk su dökülen insanlar bulunuyor. İkinci gruba seyrettirilen videoda, ellerine normal sıcaklıkta su dökülen insanlar bulunuyor. Üçüncü gruba seyrettirilen videodaysa, ellerine sıcak su dökülen insanlar bulunuyor.

Bu videoları seyreden deneklerin, ellerinin sıcaklıkları ölçülüyor. Elde edilen bulgular, size ilginç gelebilir. İlk grubun ellerindeki sıcaklık ciddi miktarda düşüyor. İkinci grubun el sıcaklıklarında bariz bir değişiklik olmuyor. Üçüncü grubun ellerindeki sıcaklığın artacağını düşünüyorsanız; yanılıyorsunuz. İlginç bir şekilde, üçüncü grupta da sıcaklık değişimi olmuyor.

Araştırmayı yöneten, nöropsikiyatri uzmanı Neil Harrison’a göre, vücudumuzun bunu yapmasının bir sebebi var. Harrison, vücudumuzun, içinde bulunduğu topluluğa göre yaşaması gerektiğini bilerek tepkiler verdiğini kaydederken; karşımızdaki bireylerin tepkilerini taklit ederek aramızda bir bağ kurulduğunu da söylüyor.

Sussex Üniversitesi’nden Harrison ve ekibinin gerçekleştirdiği bu deney aslında, sosyal yaşantımız açısından da bazı çıkarımları barındırıyor. Üzüntüler, bunalım gibi durumlar, üşümek gibi fiziksel ve metabolizma kaynaklı durumlar; tıpkı esnemek gibi bulaşılıcık barındırıyor! Eğer, üşümekten ve hasta olmaktan korkan bir yapıya sahipseniz; etrafınızdaki sürekli üşüyen veya hasta olan kişilerden uzak durarak bu riski azaltabilirmişsiniz gibi duruyor. 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir