Vücut Ağırlığınızı Kullanarak Yapabileceğiniz Egzersizler

Kilonuzdan memnun değilsiniz ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsunuz veya kaslarınızı güçlendirip şekle girmek istiyorsunuz. Fakat bununla birlikte spor salonuna gitmek sizin için bir eziyetse ya da spor salonlarına para vermek istemiyorsanız, evinizde kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz egzersizler sayesinde hem fazla kilolarınızdan kurtulup hem de güçlenebilirsiniz.

Daha önce hiç spor yapmamışsanız ilk önce basit bir kaç hareketle kaslarınızı açmanızın faydası olacaktır. Yürüyüş yapmak sağlığınız için oldukça faydalı olsa da sadece bacak kaslarını çalıştırdığı için tüm vücudunuza faydası olmayacaktır. Vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz egzersizler sayesinde kaslarınızı güçlendirebilir, kemik yoğunluğunuzu artırabilir, mevcut olan ağrılarınızdan kurtulabilir, kilo verip sıkılaşabilirsiniz.

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz Egzersizler

İp Nasıl Atlanır?

İp Nasıl Atlanır?

1. İp atlama

İp atlamak evde yapabileceğiniz egzersizlerden biridir. Egzersizlerden önce ısınmak oldukça önemlidir. ip atlama, ısınmak için yapabileceğiniz en etkili egzersizlerden biridir. Bunun yanı sıra güzel bir kardiyo egzersizi olan ip atlama ile vücudunuzdaki pek çok kası aynı anda çalıştırabilirsiniz. Günde 100 kere ip atlayarak başlayıp zamanla artırabilirsiniz.

 

Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav Nasıl Çekilir?

2. Şınav

Şınav, göğüs ve triceps kaslarını çalıştıran en güzel egzersizlerden biridir. Vücudunuzu yere paralel hale getirin, iki elinizi omuz genişliğinde açarak tüm vücudunuzu iki elinizin üzerinde yere uzaklaştırıp yaklaştırın. Tüm vücut ağırlığınızı kullanarak yapacağınız şınavın pek çok çeşidi vardır. Eğer normal şınav çekmekte zorlanıyorsanız, dizlerinizin üzerinde, sandalye de ya da en basit haliyle duvarda şınav çekebilirsiniz. Zorlaştırmak içinse ayaklarınızın altına yastık alabilirsiniz ya da koltuğun üzerinden şınav çekebilirsiniz.

Squat hareketi yapılışı

Squat hareketi yapılışı

3. Squat

Squat tüm bacak kaslarınızı çalıştırabileceğiniz bir egzersizdir. Üst vücudunuzu sabit tutarak çömelir pozisyona gelip tekrar doğrulun. Burada önemli olan çömelirken popoyu geri atmanızdır. Diz kapağınız ayak parmağınızı geçmemelidir. Aksi halde diz kapaklarınıza aşırı yük bineceği için sakatlanmalara sebep olabilir. Hareketi yapmakta zorlanıyorsanız bir sandalyeye oturur gibi yapıp kalkarak doğrusunu yapabilirsiniz. Zamanla tekniği öğrenirsiniz.

Plank Pozisyonu

Plank Pozisyonu

4. Plank

Vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz egzersizlerden bir diğeri plank hareketidir.  Plank karın kasları ve sırt kasları için oldukça faydalı bir egzersizdir. Düz bir şekilde yere paralel uzanın. Elleriniz dirseklerinizden bükülü ve ayaklarınız birbirine yakın olsun. Boynunuzun duruşu oldukça önemlidir ve yere doğru bakmanız gerekmektedir. Kalçalarınızın aşağı doğru inmemesine dikkat edin. İlk olarak 15 saniye gibi bir süre durmanız yeterli olacaktır. 3 tekrar yapmanız başlangıç için yeterlidir. Zamanla bu süre artacaktır fakat yine de kendinizi çok zorlamamanızı tavsiye ederiz. İlerleyen zamanlarda tek ayak üzerinde durarak plankı zorlaştırabilirsiniz.

 

Tüm bu egzersizlerden sonra esneme hareketlerini yapmayı ihmal etmeyin. Esneme hareketleri kaslarınızın dinlenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle esneme hareketleri en az ısınma hareketleri kadar etkilidir. Sağlıklı günler dileriz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir