Yanık ve Yanık Tedavisi

Yanık ve Yanık TedavisiYanıklar, çok karşılaşılan ve ilk yardımı konusunda çok yanlış yapılan vakalardır. Yanıklar en basitinden en şiddetlisine kadar problemli bir durumdur. İster 100 derecenin üstünde kaynayan bir su veya buharı olsun, ister patlayan bir kimyasal madde veya temas edilen bir ateş olsun. Eğer ciltte kızarıklıklar olduysa, kabarmalar meydana geldiyse, renk olarak yanığın türüne göre siyah veya beyaz renge dönüştüyse hemen yanık tedavisi için bir ilk müdahale yapmalı ve vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Yaşlı ve çocukların yanık vakalarına daha yakın oldukları için dikkat etmek gerekir. Evde veya işte yeterince sıcak olan tüm sıvılar, 100 derecenin üstünden ısınmış olan tüm sıvıların buharı, elektrik çarpmasından meydana gelen yanıklar, kimyasal maddelerin patlamasıyla ortay çıkan yanıklar veya ateş sonucu oluşan yanıklar tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır.

Yanık Türleri

Cildin en dıştaki tabakasının yandığı birinci derece yanıklarda, deri kızarmış ve hassaslaşmıştır ancak kabarık oluşmaz. Ciddi bir problem olarak değerlendirilmezler.

Cildin alt katmanının da yandığı ikinci derece yanıklarda, sebep sıcak bir şeyin dökülmesi, soba gibi bir yerden oluşan yanıklar ve yaralar olabilir. Ağrınız olur, şişer, kabarır ve yanan yer su toplayabilir. Yerinde bir yanık tedavisi ile iyileşmeniz kolay bir şekilde sağlanabilir.

En derin yanık çeşidi olarak cildin epey altına inip sinirlere kadar nüfus eden bir yanık olan üçüncü derece yanıklarda cildinizin rengi beyaza dönüşür. Muhtemelen elektrik çarpması, üzerinizdeki kıyafetlerin yanması, benzinin alev alması sonucu oluşan yanma veya yangın ortasında kalma sonucu oluşan yanıklar gibi bir durumunuz olmuştur.

Yanık Tedavisinde İlk Müdahalede Neler Yapılmalı?

En hafif yanıklarda kullanılabilecek yanık tedavisi nde, akan soğuk suyun altında birkaç dakika durdurun, gazlı bir bez ile sarın, herhangi bir ilaç kullanmayın, yanığın neden olabileceği ağrılar için ağrı kesici veya şurup alabilirsiniz.

Orta dereceli vakalarda yine su ile soğutma yapabilirsiniz. Antiseptik bir krem ile rahatlama sağlatabilir ve çok sıkı olmayacak şekilde bağlayabilirsiniz.

En ağır vakalarda, ilk yardın ekibi gelene kadar, soğuk suya tutulabilir, temiz bir örtü ile yanan kişiyi sarın ve ilaç sürmek veya üzerini çıkarmak gibi başka hiçbir müdahale yapmadan ilk yardım ekibini bekleyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir