Yaşa Göre Çocuk Korkuları

Çocuklar henüz doğal hayat ile tam olarak tanışmadıkları ve bilgi dağarcıkları tam anlamı ile gelişmekte olduğu için sebepli veya sebepsiz bir şeylerden hep korkarlar. Ancak ilginçtir ki bazen daha önce korktukları şeylere karşı daha cesaretli veya korkusuz olabilirler. Her konuda bir yaşları öbür yaşlarına uymayan çocuklarda korku konusu da değişkenlik gösterir. Bugünkü yazımızda yaşa göre çocuk korkuları hakkında bilgi vereceğiz. Siz de korkular konusunda bilgi edinerek daha bilinçli davranabilirsiniz.

Küçük yaşta yüksek frekanslı her türlü sesten korkan çocuklar, biraz daha büyüdükçe daha elle tutulur ve tarif edebilecekleri şeylerden korkarlar. Tabi bu korkuların içine yetişkinlere bile yapıldığında korku yaratan ani şakalar veya travmalar girmez.

Çocuklar doğduktan sonra iki yaşına kadar ani olan hemen her şeyden korkarlar. İki yaşından itibaren gök gürültüsünden, tren veya kamyon sesinden, elektrik süpürgesi gürültüsünden, ve hacmi büyük eşyalardan korkabilirler. Görülüyor ki ses odaklı korkular mevcut.

Bir sonraki yaş olan üç yaşında evde yapılan yer değişikliklerinden, uyku öncesi yanından ayrılan birinden, karanlıktan, polisten veya doktordan ve hayvanlardan korkabilirler. Fark ediliyor ki görülen şeyler korku için ön planda.

Dört yaşında daha önceki yaşından seçme korkular kalabilir. Örneğin gök gürültüsü, yakından duyulan tren, karanlık veya yabani hayvanlar bu yaş grubu korkuları arasında öne çıkar.

Çocuk beş yaşına geldiğinde üç boyutlu algı korkusu oluşur. Yaralanma, yüksekten düşme, boşlukta kalma gibi olaylar çocukların en büyük korkusu haline gelebilir.

Altı yaş çocuk korkuları hem fantastik hem de gerçekçi korkular içerebilir. Çizgi filmlerden esinlenerek hayaletten, cadıdan, odada birinin saklanma ihtimalinden, evde tek kalmaktan, böceklerden veya ateşten korkabilirler.

Yedi yaşına geldiğinde okumanın verdiği heyecanla, izleyerek ve okuyarak edindiği korkuların yanı sıra; tavan arasından, karanlıktan, bodrumdan, algı yanılsamaları olan gölgelerden korkabilir.

Sosyalleştiği ve eğitim hayatının-yarışmaların başladığı sekiz ve dokuz yaşlarındaki çocuk korkuları arasında, güven korkusu altında, başarısızlık ve beceriksizlik gibi korkular yer alır.

Çocuklar ve bebeklerle ilgili en çok merak edilen konulardan olan bebek hastalıkları yazımız için burayı, çocuk hastalıkları şurayı okuyabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir