Yaz Aylarında Tüketilmesi Gereken Meyveler

Yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveler

Yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveler, sağlığınızı korumanıza ve vücudun kaybettiği mineral, su ve vitaminlerin kazanılmasına yardımcı olur.

Bilindiği gibi yazlar Türkiye’de oldukça sıcak geçiyor. Haliyle sıcaklardan dolayı vücut ciddi anlamda su, mineral ve vitamin kaybediyor. Bu kaybedilenleri geri yerine koymamaksa, ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Peki vücudumuzun yaz aylarında en çok nelere ihtiyacı oluyor? Yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveler neler?

1- Kavun: Kavun, yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveler arasında ilk sırada. Sıcak havalarda uykusuzluk çekenler için uykuyu artıran ve aşırı terlemeye bağlı su kaybına çare olan bir yapısı var. İçerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde, cildin güzelleşmesine yardımcıdır.

2- Karpuz: Karpuz da yaz aylarında tüketilmesi gereken meyvelerden. Antioksidan olarak oldukça etkili bir yaz meyvesi olan karpuz, hem vitamin ve mineral açısından hem de likopen bakımından zengindir. Üstelik içerdiği beta karoten sayesinde, birçok kansere karşı vücudun direncini yükseltir. Öte yandan yaz günlerinde yaşanan su kaybına ve yorgunluğa iyi geldiği bilinmektedir.

3- Erik: Anti-aging etkili bir yaz meyvesidir. Özellikle kadınların yaz aylarında mutlaka tüketmesi gereken meyvelerden biridir. Lifli yapısı sayesinde, mide ve bağırsak sorunlarına da iyi gelen erik, kaybedilen mineral, vitamin ve suyun da yeniden vücuda kazandırılmasında önemli bir yardımcı.

4- Kayısı: Lifli yapısı sayesinde, sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırıcı etki gösterir. Öte yandan içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde, vücudun ihtiyacı olan minerallerin bir kısmını vücuda kazandırır. Kemik erimesine karşı da etkili olan bu meyve, yazın susuzluğa karşı da iyi bir çözümdür.

5- Üzüm: Böbreklerin çalışmasını düzenlemede önemli bir yardımcı olduğu düşünülen üzüm, içerdiği 20’den fazla antioksidan sayesinde yaz günlerinde mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasına giriyor. Sulu ve lifli yapısı sayesinde, mide asitliğinin düzenlenmesinde ve sindirimin kolaylaşmasında yardımcı oluyor. Özellikle diyet yapan kişilere yaz günlerinde ara öğün olarak da tavsiye edilebiliyor.

6- Şeftali: Yazın vazgeçilmez meyvelerinden olan şeftali, birçok faydası nedeniyle haftada en az birkaç kez tüketilmesi gereken bir meyve. Böbreklerin ve safra kesesinin çalışmasını kolaylaştıran şeftali, aynı zamanda lifli ve sulu yapısıyla midenin de çalışmasına yardımcı. Su kaybının azaltılmasında ve mineral dengesinin tesisinde de önemli bir yere sahip.

7- Çilek: Yaz olur da hiç çileksiz olur mu? Yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveler arasında çilek de önemli bir yerde. Özellikle sigara tüketen ya da dumanına maruz kalan kişilerde, zararlı etkilerin azaltılmasında etkilidir. Öte yandan cilde canlılık kazandıran ve mide-bağırsak yapısını güçlendirerek çalışmasını kolaylaştıran bir yapıya sahiptir.

Yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir